Menší elektrický hatchback Tesla by mohol vzniknúť v Európe

1

Na základe slov Elona Muska sa zdá, že by sme sa mohli dočkať menšieho elektrického hatchbacku značky Tesla, ktorý bude navrhnutý a skonštruovaný v Nemecku.

Šéf Tesly v minulosti uviedol, že Tesla chce budovať nové továrne na lokálnej úrovni. Tzn., že napr. európske verzie elektromobilov Tesla, resp. spočiatku vybrané modely sa budú vyrábať v Európe. Rovnako tak čínske v Číne a pod. Vyzerá to však tak, že na z časti podobnom princípe by mohli vznikať aj budúce modely od Tesly.

Elon Musk začiatkom roka v Šanghaji povedal nasledovné: „Myslím, že v Číne zriadime dizajnérske a inžinierske centrum, ktoré by navrhlo originálne vozidlo pre globálny trh. Myslím, že to bude veľmi vzrušujúce. Čína je z hľadiska umenia jednou z najlepších krajín na svete, preto si myslím, že by to ocenil celý svet. Mali by sme to urobiť a my to aj urobíme.“

A neostalo len pri rečiach, čo potvrdili následné aktivity Tesly v Číne, v rámci ktorých začala prijímať návrhy na „čínsky model“ určený pre globálny trh. Zdôraznila pritom, že dizajnéri by mali mať pri svojej návrhárskej práci na pamäti Čínu.

Kalifornská spoločnosť pritom nespomenula, o aký typ či segment vozidla by malo ísť. Logicky sa však objavili špekulácie, že pôjde o dávnejšie sľúbený „kompakt“ (nižšia stredná trieda, resp. segment C), pričom sa počítalo najmä s hatchbackom.

Ten by však napokon mohol byť navrhnutý a skonštruovaný v Nemecku, kde Tesla aktuálne stavia svoju prvú európsku továreň „Gigafactory„, tzv. Giga Berlin. Svedčia o tom slová Elona Muska, ktorými reagoval na otázku, či Tesla príde s menším hatchbackom v európskom štýle.

Čo prípadná cena?

Tesla už skôr potvrdila, že v Nemecku vznikne aj jej ďalšie výskumné a vývojové centrum, ktoré by malo program hatchbacku určite na starosti. Mohlo by ísť pritom o model, ktorý Musk prvýkrát naznačil v roku 2018 na stretnutí akcionárov Tesly, kde čelil otázke, či sa spoločnosť chystá vyrábať kompaktné alebo malé elektrické auto. “Myslím, že do piatich rokov zrealizujeme kompaktný automobil,” odpovedal.

O niečo neskôr, v rozhovore s Marquesom Brownleem, šéf Tesly uviedol nasledovné: “Mohli by sme urobiť vozidlo za cca 25 000 $ (bez DPH). Na to však budeme potrebovať asi 3 roky, ak budeme pracovať skutočne tvrdo.” V marci minulého roka Musk potvrdil lacnejší model. Konkrétne povedal, že za 2 až 3 roky roky bude dostupná „lacnejšia Tesla“ ako Model 3 za 35 000 $ (bez DPH). Dodal, že pravdepodobne to bude bližšie k 3 rokom.

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Spoločnosť Tesla oficiálne vstúpila na európsky energetický trh
Tesla patentuje solárnu strechu v EÚ a znižuje ceny solárnych „panelov“
Tesly „Made in EÚ“ s kvalitnejším lakom. Cybertruck bez laku, avšak s polepmi

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

Jeden komentár

Pridajte komentár