Tesla Model Y je medzi najpredávanejšími autami za rok 2022 bez ohľadu na druh pohonu. Stane sa jednotkou?

10

Elon Musk a Tesla veria elektrickému crossoveru Tesla Model Y natoľko, že sa podľa nich stane najpredávanejším automobilom na svete, a to bez ohľadu na druh pohonu. Novo zverejnená štatistika najpadávanejších áut na svete pritom ukazuje, že sa tomuto míľniku začína pomaly približovať.

Šéf Tesly Elon Musk pred rokmi prekvapil vyhlásením, že Model Y by sa mohol stať časom najpredávanejším autom na svete (bez ohľadu na druh pohonu). Bolo to v čase, kedy sa tento elektrický crossover strednej triedy ešte ani nevyrábal, takže o to „ambicióznejšie“ a neuveriteľnejšie vyznievalo toto vyjadrenie.

V auguste minulého roku sa Musk na túto tému vyjadril opäť. Tentokrát povedal, že Tesla Model Y je na najlepšej ceste stať sa najpredávanejším autom na svete za rok 2022 na základe celkových príjmov a za rok 2023 aj na základe celkového počtu.

V tej dobe bolo známe, že Tesla za rok 2021, kedy sa Model Y na mnohých významných trhoch ešte len začal predávať, predala cca 390 000 ks a celkovo Model Y skončil na 19. mieste. Taktiež bolo známe, že predaje Modelu Y značne rastú a s najväčšou pravdepodobnosťou prekonajú súrodenecký Model 3, ktorý bol niekoľko rokov po sebe elektrickým bestsellerom.

Viacero míľnikov za rok 2022

Tesla Model Y dosiahla minulý rok zaujímavé míľniky. Na viacerých významných automobilových trhoch sa stala najpredávanejším autom na základe mesačných štatistík (napr. v Číne, Nemecku či Veľkej Británii) či v dvoch mesiacoch roku dokonca najnepredávanejším automobilom v rámci Európy. A v Nórsku pokorila 53 rokov starý predajný rekord VW Beetle z hľadiska štatistík za kalendárny rok.

Stať sa najpredávanejším autom na celom svete je však ďaleko náročnejšie. Čo hovoria v tomto smere štatistiky za minulý rok, s ktorými prichádza analytická spoločnosť Focus2Move na základe skúmania 162 trhov s osobnými automobilmi (zdrojom sú údaje o počte registrácií vozidiel od oficiálnych úradov v jednotlivých krajinách)?

Tesla Model Y bola za rok 2022 4. najpredávanejším autom na svete (758 605 ks). Pred ňou sa umiestnili modely Toyota Corolla (1,12 mil. ks), Toyota RAV4 (869 955 ks) a Ford F-150 (786 757 ks). Za Teslou Model Y nasledovali modely Toyota Camry (675 272 ks), Honda CR-V (600 679 ks), Tesla Model 3 (595 747 ks), Chevrolet Silverado (591 758 ks), Toyota Hillux (564 208 ks) a prvú desiatku uzatvoril Hyundai Tucson (563 972 ks). Z uvedených údajov pritom vyplýva, že Tesla Model Y bola najpredávanejším elektromobilom za rok 2022 a Model 3 skončil druhý.

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Nemci sú „pod tlakom“. Predajom elektromobilov v minulom roku opäť dominovali Tesla a Číňania
Slovenský trh zánovných elektromobilov výrazne rástol. Ktorých modelov bolo najviac?
Tesla Model Y pokorila historický predajný rekord v Nórsku – po 53 rokoch zosadila z trónu automobilovú ikonu

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

10 komentárov

 1. Letmo som cez víkend zachytil správu v TV, že TESLA, neviem či len niektorý model, alebo celkom, skončila veľmi zle v hodnotení kvality vozidiel! Existujú k tomu správy zo serióznych zdrojov?!

  • Je tu istá disproporcia, milý anonym. Ako je asi tak možné, že „skončila veľmi zle v hodnotení kvality vozidiel“ a pritom obsadzuje popredné priečky v počte predaných vozidiel?
   Ak odpíšeš, určite budem reagovať…

   • Niesom anonym ale typoval by som
    Napriklad nenarocnost zakaznikov na kvalitu
    alebo sugescia marketingu
    alebo OTA vynyvanie mozgov Teslafans s pomocou Twitra
    a podobne :))))

   • JD máš pravdu! Je to disproporcia! Nie som nepriateľ TESLY, a preto ma to tiež veľmi udivilo! Padla informácia, že skončila až niekde na 123 či dokonca 127 mieste! Správa bola v rámci TV novín našich bežných staníc, len som si nezapamätal, na ktorej. Nie je vylúčené, že bola česká ….

    • Každý, ktorý sa chce zviditeľniť, zhadzuje Teslu. Ako tá poisťovňa, čo zinscenovala požiar Tesly. Zhodiť nejaké bežné auto, to si nikto ani nevšimne, treba zhodiť Teslu a ste v každom médiu. A také hodnotenie, že majitelia Tesiel sú tí, ktorí v najväčšom počte tvrdia, že iné auto ako Teslu by už nechceli, také ste už videli? Ja áno, len sa mi to nechce hľadať.

     • Hľadal som nejakú správu v rebríčkoch spoľahlivosti, ale nič také som nenašiel! Táto diskusia TESLE neuškodila. Uvidíme, či sa ešte niečo také a kde objaví ! ….

Pridajte komentár