Tesla Model Y pokorila historický predajný rekord v Nórsku – po 53 rokoch zosadila z trónu automobilovú ikonu

4

Tesla Model Y sa má podľa Elona Muska časom stať najpredávanejším automobilom na svete, a to bez ohľadu na druh pohonu. Už tento rok sa pritom začali objavovať náznaky, že to nemusí byť utopistická predstava. A aktuálne tu máme správu, že Tesla Model Y sa stala najpredávanejším automobilom v histórii Nórska z hľadiska štatistík za kalendárny rok (bez ohľadu na druh pohonu). Doterajší rekord starej automobilovej legendy pritom vydržal až 53 rokov.

Ako vieme, starší súrodenec Modelu Y, elektrický sedan strednej triedy Tesla Model 3, už niekoľko rokov po sebe dominuje štatistikám predaja elektromobilov a s najväčšou pravdepodobnosťou by mal byť najpredávanejším plne elektrickým automobilom aj celkovo.

Elon Musk už pred rokmi avizoval, že Tesla Model Y, ktorá v podstate vychádza z Modelu 3, sa časom stane ich novým bestsellerom. To je viac ako pravdepodobné, keďže to naznačuje doterajší vývoj predajov, ako aj trend stúpajúceho záujmu o vozidlá typu SUV a crossover, a to na úkor sedanov či iných druhov áut.

Nemalé ambície Tesly

Spoločnosť Tesla a Musk si s Modelom Y veria aj ďaleko nad rámec vlastných predajných rekordov. Predpokladajú totiž, že tento model sa časom stane vôbec najpredávanejším autom bez ohľadu na druh pohonu (z hľadiska celoročných štatistík). Musk pritom nedávno uviedol, že už tento rok by sa Tesla Model Y mala stať najpredávanejším autom na základe celkových príjmov. A už budúci rok by to mohlo byť podľa neho aj na základe počtu.

Samozrejme, s aktuálnym ekonomickým výhľadom do roku 2023 to bude mať Model Y určite extrémne náročné. Aj vzhľadom k tomu, že ide o vozidlo z vyššieho cenového segmentu. Každopádne doteraz už získal zaujímavé „lokálne korunky“. Jednou z najzaujímavejších pritom bol titul najpredávanejšieho auta bez ohľadu na druh pohonu na európskom trhu za mesiac september 2022. A len nedávno sa objavila správa, že Tesla Model Y bola v rámci najväčšieho automobilového trhu na svete, t.j. v Číne, druhým najpredávanejším autom bez ohľadu na druh pohonu za mesiac november.

Už aj historický lokálny rekord

Najaktuálnejšou zaujímavou novinkou týkajúcou sa predajov Tesly Modelu Y je správa z Nórska, ktorú zverejnil používateľ Twitteru „Norwegian Road„. Veď Model Y vytvoril nový historický rekord v predaji za kalendárny rok v rámci nórskeho trhu. A pár hodín na to to potvrdila aj spoločnosť Tesla.

Po 53 rokoch tak padol doterajší rekord, ktorý držala automobilová ikona VW Beetle (alias „Chrobák“), a to od roku 1969 (16 699 predaných ks za kalendárny rok). Podľa zverejnených štatistík pritom Tesla Model Y zaznamenala 9 dní pred koncom tohto roku 16 701 predajov a trhový podiel takmer 12 %.

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Elektromobily Tesla dominujú európskym aj americkým predajom za 1. polrok 2022. Čo ďalší?
Ako sa darí čínskym elektromobilom v „raji“ elektromobility – Nórsku?
Tesla Model 3 je 9. najpredávanejším autom bez ohľadu na druh pohonu za rok 2021

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

4 komentáre

  1. Mimichodom na sk mame jednu z lepsich sieti v ramci EU a jeden z najlepsich energetickych mixov.
    Prechod na EV nam moze z tohto pohladu jedine pomoct vyregulovat siet a zvysit vykony reaktorov na ich nominalne hodnoty h tj.na hodnoty, na ktore boli tieto reaktory projektovane.
    Prechod vsetkych osobnych aut v EU na EV by zaroven realne obmedzil financovanie vojen a armad v rozvojovych krajinach (kde pocitam i Rusko a Saudsku arabiu, a kopec dalsich africkych krajin).
    Cina to pochopila uz sama, a pritom ma pomerne dost ropy i na svojom uzemi. My nemame ziadnu.

Pridajte komentár