Slovenský trh zánovných elektromobilov výrazne rástol. Ktorých modelov bolo najviac?

4

Zatiaľ čo celkový počet zánovných automobilov na slovenskom trhu v roku 2022 klesol, elektromobily v tomto smere významne rástli. Medzi najčastejšie ponúkanými elektrickými vozidlami sú pritom aj modely značky Tesla. A prevádzkovateľ autocentier vysvetlil, čo stojí za týmto vývojom na trhu.

Minulý rok bol v porovnaní s tým predchádzajúcim v znamení úbytku zánovných vozidiel na trhu. Celkovo ich bolo na Slovensku ponúkaných medziročne o 8,7 % menej. V roku 2021 bolo celkovo inzerovaných 26 314 zánovných vozidiel, zatiaľ čo vlani iba 24 024.

Väčší trhový podiel si však stále viac ukrajujú nové technológie v podobe elektromobilov a vozidiel s hybridným pohonom. Zánovných elektromobilov bolo na slovenskom sekundárnom trhu medziročne ponúkaných o 39,5 % viac, hybridov v roku 2022 pribudlo oproti predchádzajúcemu roku o 12,1 %.

Výrazný pokles ponuky u zánovných jazdených áut zaznamenali predtým veľmi obľúbené vozidlá s pohonom na stlačený zemný plyn. Medziročne sa ich ponuka znížila o 33,2 %. Vyplýva to z pravidelnej analýzy sekundárneho automobilového trhu, ktorú vykonáva spoločnosť AURES Holdings, prevádzkovateľ siete autocentier AAA AUTO a Mototechna.

Čo za tým hľadať?

„Vlaňajší rok bol na začiatku ešte stále poznačený končiacou pandémiou Covidu a zároveň koncom februára priletela ekonomická „čierna labuť“ v podobe vojny na Ukrajine. To ešte prehĺbilo problémy v dodávateľských reťazcoch výrobcov automobilov. Preto nových áut v minulom roku pribúdalo na trhu len málo. Vzhľadom na nedostatok nových áut, pochopiteľne, objavovalo sa aj menej zánovných vozidiel, čo vysvetľuje šestnásťpercentný prepad ponuky vozidiel v tomto segmente,“ hovorí Petr Vaněček, prevádzkový riaditeľ AURES Holdings, prevádzkovateľa sietí autocentier AAA AUTO a Mototechna.

Svoj trhový podiel si naopak zvyšovali alternatívne a nové technológie. „S ohľadom na súčasnú zelenú politiku v Európe sa automobilky snažia dostať na trh čo najväčšie množstvo vozidiel, ktoré sú čistejšie, aby sa ich flotilové emisie čo najviac blížili k stanoveným limitom. Pokiaľ si teda v minulom roku mohli automobilky vybrať, či z dostupných dielov vyrobia vozidlo so spaľovacím motorom alebo jeho čistejšiu alternatívu, potom nepochybne volili druhú možnosť. Zároveň o tento segment rastie záujem aj u zákazníkov, ktorí za súčasnej ekonomickej situácie hľadajú prevádzkovo lacnejšie vozidlá. To je aj dôvod poklesu záujmu o vozidlá na stlačený zemný plyn, ktorý bol v minulom roku enormne drahý,“ dodáva Vaněček.

Najinzerovanejšie zánovné „jazdenky“

Najčastejšie ponúkaným modelom medzi zánovnými vozidlami bola v minulom roku Škoda Fabia vo veku 2,1 roka, s najčastejším nájazdom 25 000 km a strednou hodnotou ceny 14 800 eur. Pri elektromobiloch to bol BMW i3 vo veku 3,3 roka, s najčastejším nájazdom 36 090 km a mediánovou cenou 18 570 eur. Medzi hybridmi potom tradične vládla Toyota Corolla vo veku 2,1 roka, nájazdom 19 002 kilometrov a najčastejšou cenou 24 400 eur.

zanovne elektromobily slovensko trh

Zdroj: AURES Holdings

Zdroj: tlačová správa (AURES Holdings)

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Aktuálny počet nabíjacích lokalít a bodov v SR a ich rozdelenie na základe výkonu či kraja
Voyah Free sa chystá na slovenský trh. Spoznali sme aj ceny
SR patrí ku krajinám s najnižšími nákladmi na vlastníctvo auta. Elektromobily sú pritom čoraz konkurencieschopnejšie

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

4 komentáre

  1. Prichádzajú nám nové výmery na dodávku elektrickej energie. Spočítal už niekto, aká bude teraz cena na 1 km oproti spaľovákom?, a čo to urobí s trhom BEV v roku 2023 ?!!! To ešte len budeme otvárať oči !!!

Pridajte komentár