Škoda ponúkne aj „smart“ možnosti nabíjania pre svoje elektromobily a PHEV

2

Automobilka Škoda minulý rok odštartovala svoju „éru elektromobility“ vďaka prvému elektromobilu Citigoe iV a plug-in hybridu (PHEV) Superb iV. A pridávajú sa k ním ďalšie elektrifikované modely, pričom elektrické SUV Enyaq iV prinesie zákazníkom špeciálny e-mobility ekosystém. A ten zahŕňa aj viacero prístupov, riešení a technológií ohľadom nabíjania.

Škoda pritom svojim zákazníkom zabezpečí napríklad komfortný nabíjací „roaming“, smart nabíjačky s recyklovanými či „zotrvačníkovými“ batériami na pobočkách, vlastné domáce wallboxy, príp. službu mobilného nabíjania.

MyŠKODA Powerpass

V rámci koncernu VW Group samozrejme nemôže chýbať komfortná nabíjacia služba, vďaka ktorej je možné nabíjať v mnohých sieťach nabíjacích staníc naprieč Európou prostredníctvom jedinej karte. V prípade značky Škoda sa služba volá MyŠKODA Powerpass a umožňuje komfortný prístup a spoplatnenie (mesačné vyúčtovanie formou faktúry) v rámci 143 000 nabíjacích staníc, vrátane ultra-nabíjačiek siete Ionity.

Služba príde na trh spoločne s elektromobilom Škoda Enyaq iV. Jej využívanie bude spoplatnené nad rámec platieb za nabíjanie. A to sumou okolo 37 € ročne, v závislosti od trhu. Majitelia modelu Enyaq ale môžu túto službu získať na 3 roky zdarma.

Smart nabíjanie na pobočkách Škody

Nabíjacie stanice budú v rámci MyŠKODA Powerpass dostupné aj u predajcov značky Škoda. Na prvý pohľad pôjde o obyčajné 11 a 22 kW AC nabíjačky, tie však budú podporované energiou z recyklovaných batérií alebo špeciálnych zotrvačníkových batérií.

Vyslúžilé batérie z elektrických vozidiel budú tvoriť 200 kWh batériové systémy, ktoré sa budú nabíjať v noci. Teda v čase, kedy je odber elektriny najlacnejší. Cez deň prispejú k znižovaniu nákladov na nabíjanie vozidiel a stabilizácii el. siete počas špičky. A nabíjať sa môžu aj prostredníctvom solárnych systémov. Ďalším typom doplnkovej batérie bude špeciálna zotrvačníková batéria Kinetic Power Booster, ktorú sme vám priblížili v rámci samostatných článkov.

Tri typy domácich wallboxov

Pre zákazníkov Škody budú dostupné aj 3 druhy domácich nabíjačiek typu wallbox. Škoda v ich prípade sľubuje cenovú dostupnosť, pričom môžeme očakávať rovnaké nabíjačky ako ponúka značka VW, vrátane podobných cien.

Základná verzia bez špeciálnych funkcií nesie názov ŠKODA iV Charger. ŠKODA iV Charger Connect ponúka wi-fi aj LAN pripojenie k internetu, prepojenie s mobilnou aplikáciou a modul pre autorizáciu prostredníctvom RFID karty. Top verzia ŠKODA iV Charger Connect+ navyše disponuje LTE modulom a certifikovaným elektromerom. Škoda v prípade svojich wallboxov ponúka aj poradenské služby a možnosť zabezpečenia inštalácie.

Čo sa týka ďalších nabíjacích služieb, dočkať by sme mohli aj mobilnej služby nabíjania, ktorá padne vhod v prípade neželaného vybitia vozidla mimo dosahu nabíjačky. Túto službu s názvom E-Mona začala Škoda testovať ešte v roku 2018. Viac…

skoda nabijacia stanica e-mona

Zdroj: Škoda

Zdroj: Škoda

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Plug-in hybridnú Škodu Octavia je možné objednať v SR. Stojí od 31 760 €
Škoda už testuje „SUV-kupé“ verziu svojej elektrickej novinky Enyaq iV
Škoda Enyaq má už aj slovenský cenník pre verzie iV 60 a iV 80

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

2 komentáre

Pridajte komentár