Elektrický Mercedes-Benz EQC je vypredaný pre rok 2019 a zrejme aj 2020

0

Elektrické SUV strednej triedy Mercedes-Benz EQC je prvým modelom z novej „elektrickej“ rodiny EQ, ktorá prinesie ofenzívu nemeckej značky v oblasti elektromobility. A novinka je podľa šéfa automobilky aktuálne vypredaná na pomerne dlhú dobu dopredu.

Automobilka Mercedes-Benz predstavila model EQC v septembri 2018, pričom na trh by sa mal dostať v polovici tohto roka. Z hľadiska veľkosti vozidla sa jedná o akúsi elektrickú variáciu na model GLC s najmodernejšou technikou „pod kapotou“.

Zverejnené parametre však priniesli minimálne jedno pomerne veľké sklamanie. A tým je dojazd. Výrobca totiž spomína údaj 450 km, ktorý bol žiaľ vypočítaný na základe zastaralého a „optimistického“ cyklu NEDC.

V reálnej kombinovanej prevádzke tak môžeme očakávať, že 80 kWh batéria zabezpečí dojazd okolo 330 km, čo je v porovnaní s konkurenciou a s ohľadom na cenu vozidla (cca od 80 000 €) skrátka málo. Mercedes-Benz EQC by však mal potešiť dynamikou jazdy, keďže z 0 na 100 km/h zrýchli toto neľahké SUV cca za 5 s. A to vďaka 2 elektromotorom s celkovým výkonom 300 kW a krútiacim momentom 765 Nm.

Mercedes nedokáže uspokojiť dopyt

Zdá sa však, že napriek nie príliš konkurenčnému dojazdu si elektrické SUV našlo mnoho záujemcov. Veď šéf Daimleru Dieter Zetsche pre Welt povedal, že nedokážu uspokojiť dopyt po vozidle v rámci roku 2019 a pravdepodobne ani v roku 2020.

Žiaľ aktuálne nepoznáme výrobný plán Mercedesu súvisiaci s modelom EQC, ani počet rezervácií. Pre získanie predstavy, ako sa darí v tomto smere nemeckým prémiový konkurentom, uvádzame, že Audi eviduje cca 20 000 rezervácií na model e-tron a Porsche na základe počtu rezervácií zvýšilo produkčné plány pre model Taycan dvojnásobne, a to na 40 000 vozidiel ročne.

10 elektromobilov do roku 2022

Zetsche sa taktiež nechal počuť, že do roku 2022 bude mať Daimler na trhu 10 plne elektrických modelov. Plány z roku 2016 pritom hovorili o 10 elektromobiloch do roku 2025. Nemci tak urýchlili svoje plány. Emisné ciele EÚ sú nekompromisné. Veríme však, že sa nebude jednať o „compliance car“ a výrobca vyhradí pre modely relevantné produkčné kapacity.

Náznakom dobrého smerovania v tejto oblasti je fakt, že automobilka Mercedes-Benz si do roku 2030 zazmluvnila batérie v celkovej hodnote 20 miliárd €.

Zdroj: Cleantechnica, titulná fotografia: Daimler

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Tesla a Mercedes diskutujú o možnej spolupráci na elektrickej dodávke
Mercedes-Benz chystá do roku 2022 až 130 elektrifikovaných variantov áut
Mercedes chystá hneď 2 vlajkové lode. Jedna bude plne elektrická

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

Pridajte komentár