Mercedes-Benz chystá do roku 2022 až 130 elektrifikovaných variantov áut

0

Automobilka Mercedes-Benz hlási, že urýchľuje svoje snahy v oblasti elektromobility. Do roku 2022 chce mať elektrifikované celé portfólio, pričom hovorí o vyše 130 elektrifikovaných variantoch vozidiel. A to od mild hybridov po čisté elektromobily. Už pomerne čoskoro sa pritom dočkáme plug-in hybridov novej generácie a nového elektromobilu EQC.

Zdá sa, že odsúhlasené emisné ciele EÚ a nová presnejšia metodika merania spotreby, emisií CO2 a dojazdu WLTP, začínajú pomaly prinášať ovocie. Veď napríklad Kia nedávno priznala, že bude musieť výrazne elektrifikovať svoju flotilu, aby splnila európske emisné ciele, pričom k tomu bude potrebovať 25 až 30 % podiel predaja elektrifikovaných vozidiel do roku 2030.

Mercedes-Benz aktuálne hovorí, že 15 až 25 % jeho predajov do roku 2025 majú tvoriť elektrifikované vozidlá. A to v závislosti od zákazníckych preferencií a stavu nabíjacej infraštruktúry. Nedávno ale nemecká automobilka stiahla z predaja všetky svoje plug-in hybridné modely.

Príčinou má byť nová, prísnejšia norma WLTP, kvôli ktorej vzrástli namerané hodnoty emisií CO2. Tie v rámci modelov prekročili 50 g/km, čo je v mnohých krajinách hranica pre získanie štátnej dotácie na podporu elektromobility. Automobilka však aktuálne hlási novú generáciu plug-in hybridov.

Plug-in hybridy 3. generácie

V budúcom roku začnú prichádzať na trh nové plug-in hybridné modely triedy C, E a S. Emisie prvých dvoch pritom nepresiahnu spomínanú emisnú hranicu 50 g/km (CO2). Zaujímavosťou je, že pohonné jednotky budú kombinovať elektromotor nielen s benzínovým, ale aj dieselovým motorom.

O dopovanie 90 kW elektromotora sa pritom postará batéria s kapacitou 13,5 kWh. Tá má zabezpečiť plug-in hybridným modelom elektrický dojazd okolo 50 km (WLTP). Maximálny krútiaci moment pohonných jednotiek má dosiahnuť v niektorých verziách až 700 Nm.

Do 4 rokov 6 elektromobilov

Výrobca potvrdil, že prvý elektromobil z rodiny EQ, SUV Mercedes-Benz EQC, príde na trh v roku 2019. Do roku 2022 ho pritom doplní ďalších 5 plne elektrických vozidiel. O tom, akých modelov by sme sa mali dočkať, sa dočítate v našom článku „Mercedes chystá ďalších 9 elektromobilov. Akých modelov sa dočkáme?

Smart bude čisto elektrickou značkou

Známa značka mestských vozidiel Smart sa už v minulom roku začala transformovať na výrobcu elektromobilov. Veď v Kanade, USA a Nórsku je možné kúpiť už iba elektrické modely. V rámci Európy sa tak stane do roku 2020, pričom nasledovať ju budú aj zvyšné trhy.

Vodíkové GLC ide do výroby

Mnoho ľudí si myslí, že vodíkové automobily sú mŕtve. To však zjavne nie je pravda, čo potvrdzuje aj Daimler, a to modelom Mercedes-Benz GLC F-CELL. Nejedná sa však o čistokrvný automobil s palivovými článkami, nakoľko je ho možné poháňať aj energiou dodanou z elektrickej siete.

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Mazda elektrifikuje všetky svoje modely. Aktuálne vyvíja 2 elektromobily
Škoda investuje 2 miliardy € do elektromobility. Čoho všetkého sa dočkáme?
Porsche chce mať údajne všetky modely elektrické, teda okrem jedného

Zdroj (vrátane titulnej fotografie): Daimler

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

Pridajte komentár