Takto klesala výrobná cena batérií pre elektromobily od roku 2010

0

Spoločnosť Bloomberg New Energy Finance (BNEF) sleduje už dlhšiu dobu priemerné trhové ceny Li-Ion batérií do elektromobilov. Tie rapídne klesajú, vďaka čomu sa stávajú elektromobily s vyšším dojazdom čoraz dostupnejšie. Kedy však dosiahnu ceny „spaľovákov“?

Lepšia technológia

Ceny batérií majú významný vplyv na koncové ceny elektrických vozidiel. Vďaka novým technológiám aj rastúcemu dopytu, ich cena výrazne klesá. Z technologického hľadiska za to podľa BNEF vďačíme zlepšeniam v oblasti energetickej hustoty na úrovni materiálov katódy, batériových buniek, ako aj celkového balenia.

Lepšia optimalizácia výrobných nákladov

Nemenej dôležitým atribútom je však zvyšujúci sa objem výroby, dôsledkom stúpajúceho dopytu po elektromobiloch, a teda aj batériách. To umožňuje výrobcom optimalizovať výrobné náklady, čo sa spoločne s rastúcou konkurenciou v priemysle prejavuje na nižších cenách batérií.

85 % pokles za 8 rokov

Veľavravný je pritom nasledujúci graf. Veď v roku 2010 vyšla 1 kWh celej batérie v priemere na 1 160 $. V roku 2018 by to malo byť už len 176 $/kWh. To znamená 85 % pokles ceny za 8 rokov. V roku 2015 klesla medziročne cena 1 kWh dokonca o 1/3.

Dobré vyhliadky

A aké sú vyhliadky do budúcnosti? Zdá sa, že veľmi dobré. V roku 2025 by sa mala byť podľa BNEF dosiahnutá priemerná cena kompletnej batérie do elektromobilov 100 $ za 1 kWh. To by malo v konečnom dôsledku znamenať rovnaké obstarávacie ceny porovnateľných plne elektrických a spaľovacích automobilov.

tesla cena baterii

Zdroj: BNEF

Tesla je lídrom

Ako máme možnosť vidieť, BNEF vo svojej analýze odhaduje aj výrobnú cenu batérií spoločnosti Tesla. Tá je a má byť podstatne nižšia, ako je priemer v rámci priemyslu. „Magickú“ hranicu 100 $/kWh by mala Tesla dosiahnuť už v roku 2020, čo v polovici tohto roka predpovedal aj Elon Musk.

Elon Musk vtedy povedal, že Tesla je v tejto oblasti 4 roky pred konkurenciou. Jej konkurenčný náskok pritom potvrdzuje aj nedávna analýza UBS. Tá sa týka aktuálnej výrobnej ceny batérií od najväčších producentov. Jej výsledky môžete vidieť v nasledujúcom grafe. Tesla by tak mohla začať pomaly uvažovať o sľubovanom cenovo dostupnom elektrickom hatchbacku.

baterie elektromobily vyrobna cena porovnanie tesla

Zdroj: UBS

Zdroj titulnej fotografie: VW

SÚVISIACE ČLÁNKY:
“Tesla Gigafactory 1 je hotová len na 30 % a už je najväčším výrobcom batérií na svete”
Honda spolupracuje s NASA na vývoji batérií s 10-násobnou energetickou hustotou
Revolučné “pevné” solid-state batérie začala vyrábať ako prvá Čína

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

Pridajte komentár