Tesla začala s výstavbou svojej továrne Gigafactory 1 v roku 2015, pričom po dokončení má byť najväčšou priemyselnou stavbou sveta. A nielen to. Už dnes sa v rozostavanom závode vyrába podľa Tesly najviac batérií na svete, a to je dokončená na 30 %. Čo bude ďalej?
Tesla Gigafactory 1 je prvou z mnohých tovární, ktoré spoločnosť plánuje postaviť. Elon Musk hovorí, že po celom svete ich môže vzniknúť až 20. Jej názov je odvodený od ročného objemu produkcie batérií, keďže v každej z nich sa budú vyrábať (aj) batérie s celkovou kumulatívnou kapacitou v gigawatthodinách ročne.
„Giga“ rozmery
Tesla nám ponúka pohľad na rozostavanú továreň Gigafactory, ktorá sa nachádza v americkej Nevade. Podľa nej sa aktuálne rozprestiera na ploche 502 000 m², pričom celková plocha jej pozemku predstavuje 13 miliónov m².
Po dokončení v roku 2020 má mať továreň rozlohu 1,26 miliónov m², vďaka čomu sa má stať priemyselnou stavbou s najväčším pôdorysom na svete. Na dĺžku bude merať cca 1,1 km, čo je o 300 m viac ako v prípade výšky najvyššej budovy sveta, Burj Khalifa. Na plochu samotnej továrne by sa malo zmestiť 100 Boeingov 747.
Giga-objem produkcie
Oveľa ohromujúcejšie ako rozmery Gigafactory 1 bude jej produkčná kapacita. V pôvodnom zámere Tesly bola výroba o celkovom objeme 35 GWh (35 000 000 kWh) za rok. Takýto objem batérií sa pritom vyrobil v roku 2013 celosvetovo.
Elon Musk sa však neskôr vyjadril, že výroba batérií je 2 roky popredu od pôvodného plánu. Aj preto sa spomínalo navýšenie produkcie na 50 GWh ročne, a to už priebehu roka 2018. Po dokončení by mala byť pritom továreň schopná vyrábať 150 GWh za rok.
Gigafactory 1 is only 30% complete and is already the highest volume battery plant in the world pic.twitter.com/3JzQiNKeLp
— Tesla (@Tesla) 14. decembra 2018
Aktuálne Tesla tvrdí, že Gigafactory 1 produkuje najvyšší objem batérií zo všetkých továrni na svete. A to je dokončená len na 30 %. V továrni sa pritom nevyrábajú len batériové články, ale aj Powerpack, Powerwall, elektromotory a batériové moduly do Tesly Model 3.
Jej zamestnanci by mohli založiť v SR mesto
Tesla uvádza, že v Gigafactory 1 pracuje vyše 7 000 zamestnancov, pričom ich počet neustále rastie. Pôvodné plány pritom hovorili o 6 000 až 6 500 pracovníkoch po dokončení továrne. Tie boli potom navýšené na 10 000 ľudí, čo zdá sa nemusí byť konečné číslo.
Zaujímavosťou je, že už súčasní zamestnanci by mohli na Slovensku teoreticky „založiť“ mesto, keďže na získanie takéhoto štatútu stačí u nás 5 000 obyvateľov. Ďalším zaujímavým údajom priamo od Tesly je počet doteraz vybudovaných stavebných konštrukcií, a to vyše 17 000.
Viac informácií a zaujímavostí o Gigafactory 1 nájdete v našom článku „Tesla Gigafactory – komplexné informácie a zaujímavosti„.
Zdroj: Tesla/Twitter, titulná fotografia: Duncan Sinfield/Youtube
SÚVISIACE ČLÁNKY:
Tesla začala meniť Gigafactory na najväčšiu “strešnú” solárnu elektráreň sveta
Elon Musk prezradil, kde Tesla zrejme postaví svoju európsku Gigafactory
Už vieme, koľko stála najväčšia “Tesla batéria” sveta aj koľko zarobila