Elon Musk o výrobných cenách batérií. Tesla je 4 roky pred konkurenciou

1

Rôzne analýzy tvrdia, že kľúčom k dosiahnutiu cien elektromobilov porovnateľných s cenami „spaľovákov“ sú výrobné náklady batérií na úrovni 100 USD za 1 kWh kapacity. Ako je na tom Tesla z tohto hľadiska teraz a čo prinesie blízka budúcnosť?

Spoločnosť Tesla je absolútnou špičkou v oblasti batérií do elektromobilov, a to z pohľadu energetickej hustoty, objemu produkcie aj výrobných nákladov. Pre úplnosť dodávame, že ich vyrába v spolupráci s Panasonicom, ktorý je lídrom v tomto priemysle. Aj vďaka tomu už dnes dokáže Tesla vyrábať elektromobily s cca 25 % maržou.

Magická „stovka“ na dosah

Posledná zmienka o nákladoch na výrobu batérií Tesla pochádzala až doteraz z roku 2016. Vtedy stala produkcia batérií na úrovni celého balenia 190 USD za 1 kWh. Na nedávno prebiehajúcom stretnutí akcionárov sa Elon Musk k tejto téme vyjadril nasledovne.

„Myslíme si, že na úrovni výroby batériových článkov sa môžeme dostať pod 100 USD za 1 kWh neskôr v tomto roku. Záležať to bude od stability cien potrebných komodít. Vďaka vylepšeniam chémie batériových článkov, výrobného procesu, zvýšením vertikálnej integrácie na strane batériových článkov, ako napríklad integrovaním výroby katódových a anódových materiálov v Gigafactory a dizajnovým vylepšeniam batériových modulov a blokov, sa môžeme dostať do 2 rokov pod 100 USD za 1 kWh, a to na úrovni celého batériového bloku.“

Tieto informácie sú v zhode s analýzou Bloomberg New Energy Finance (BNEF). Tá predikuje výrobné ceny batérií Tesla až do roku 2025, preto môže mať nasledujúci graf, ktorý je výstupom analýzy, zaujímavú výpovednú hodnotu do budúcnosti.

tesla cena baterii

Zdroj: BNEF

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Kapacita batérií Tesla neklesne pod 90 % ani po 300 000 km
EÚ chce 10 až 20 “Gigafactory”. Jedna z nich by mohla vyrásť pri Nitre
Začala sa stavať najväčšia európska továreň na batérie. Dokáže konkurovať Tesle?

„Ľudový“ hatchback Tesla do 5 rokov

Z grafu vyplýva, že spoločnosť Tesla je z hľadiska výrobných nákladov cca 4 roky pred priemerom v rámci priemyslu. Výrobné ceny jej batérií klesajú ročne cca o 15 %. Veľmi zaujímavý údaj prináša v rámci analýzy rok 2023. Vtedy má totiž klesnúť cena batérií Tesla na úroveň 60 USD za 1 kWh, čo považuje BNEF za hranicu pre výrobu cenovo dostupných elektromobilov.

A práve pred pár dňami Elon Musk vyhlásil, že Tesla uvedie do 5 rokov na trh kompaktný model, ktorý bude s najväčšou pravdepodobnosťou hatchbackom za skutočne „ľudovú“ cenu. Tesla tak zrejme dobre vie, kedy sa oplatí začať vyrábať cenovo dostupné elektromobily.

Zdroj: EVobsession, titulná fotografia: Tesla

tesla magazin zdielanie

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

Jeden komentár

Pridajte komentár