Ďalšia továreň Tesly môže vyrásť v Indonézii. V Indii a Číne nateraz nie

4

Spoločnosť Tesla už dávnejšie uviedla, že tento rok oznámi miesto svojej ďalšej továrne Gigafactory. No a nedávno indonézsky minister pre investície povedal, že Tesla v jeho krajine, ktorá má bohaté náleziská niklu, postaví továreň na elektromobily a batérie. Správa prichádza potom, čo sa Tesla zrejme rozhodla zmraziť svoje plány v Indii a potom ako Elon Musk poprel výstavbu druhého závodu v Číne.

Portál Benar News vo svojom nedávnom článku, na ktorý upozornil aj Electrek, informuje, že indonézska vláda láka spoločnosť Tesla už niekoľko rokov. Chce totiž využiť to, že krajina má byť najväčším svetovým výrobcom niklu, ktorý je kriticky dôležitým prvkom ternárnych batérií s vysokou energetickou hustotou (NMC, NCA).

No a po nedávnom stretnutí indonézskeho prezidenta Joka Widoda s Elonom Muskom v USA sa zdá, že sa ľady pohli. Indonézsky minister pre investície Bahlil Lahadalia totiž uviedol, že Tesla súhlasila s výstavbou závodu na výrobu batérií a elektromobilov v priemyselnom komplexe na Jáve.

Lahadalia dodal, že Tesla by mohla prísť do Indonézie tento rok. Podľa vlastných slov však zatiaľ nemôžeme zverejniť presnejší termín, ani výšku investície, pretože ešte nebola podpísaná dohoda. Má to však byť „veľká vec“.

Benar News uvádza, že Musk po rozhovore s prezidentom Indonézie prostredníctvom videa uviedol, že sa budú v rámci  spoločností Tesla a SpaceX pozorne zaoberať možnosťou spolupráce. Povedal tiež, že ho teší nadšenie Indonézie a predikoval svetlú budúcnosť tejto 4. najľudnatejšej krajiny, ktorá má 17. najväčšiu ekonomiku na svete.

Rokovania Tesly s Indiou zrejme uviazli

Spomínané informácie ohľadom továrne Tesly v Indonézii treba brať zatiaľ rezervou, keďže zatiaľ nie je nič oficiálne. A navyše, napriek podobným správam sa ukázalo, že avizované pôsobenie Tesly v Indii je nateraz zdá sa neaktuálne.

„Americká firma Tesla otvorí výrobnú jednotku na elektromobily v Karnátake,“ uviedol tamojší ministerský predseda B. S. Yediyurappa ešte vo februári 2021. No a podľa nedávnej správy od agentúry Reuters sa zdá, že Tesla ani nevstúpi na tamojší automobilový trh, nieto ešte aby tam svoje vozidlá vyrábala.

Podľa nemenovaných zdrojov Reuters Tesla pozastavila svoje plány na spustenie predaja svojich elektromobilov v krajine a tamojší tím presunula inde. Obom stranám sa totiž nepodarilo dosiahnuť dohodu. Tesla mala požadovať zníženie ciel, aby mohla otestovať tamojší dopyt prostredníctvom dovážaných vozidiel. India zas mala podmieňovať zníženie ciel záväzkom spoločnosti Tesla, že bude v krajine svoje elektromobily neskôr vyrábať.

Musk dementoval 2. čínsku továreň

No a najbližšia nová továreň Tesly nevyrastie ani v Číne, ako sa mohlo zdať na základe ďalšej nedávnej správy. Túto možnosť totiž Elon Musk poprel v rozhovore pre Financial Times, upozornil Tesmanian. Potvrdil však rozšírenie prvej a zatiaľ jedinej čínskej továrne Tesly – Giga Shanghai.

Musk v rozhovore tiež uviedol, že aktuálne sa zameriavajú najmä na zvyšovanie výrobných kapacít v ešte čerstvých závodoch Giga Berlin a Giga Texas. Tesmanian pritom zverejnil informáciu, že Tesla pred pár dňami začala v Nemecku zavádzať 2. pracovnú zmenu, čo je dobrá správa pre Európanov čakajúcich na elektromobil Tesla Model Y.

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Najnovšia továreň Tesly je impozantná a môže stanoviť nové štandardy, uvádza šéf VW
Najproduktívnejšou automobilovou továrňou v S. Amerike je Tesla Fremont. Čo na to Musk?
Pre Teslu už nie sú roboty dostatočne „inovatívne“. Nasadzuje „Giga press“

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

4 komentáre

Pridajte komentár