Tesla vybuduje v Indii „výrobnú jednotku“ na elektromobily. Vyvinie tam ďalší model?

3

Indická vláda včera uviedla, že spoločnosť Tesla v Indii vybuduje „výrobnú jednotku“ na elektromobily. A to nemusí byť všetko.

Nie je tomu tak dávno, čo Elon Musk vyhlásil, že Tesla vstúpi na indický trh. Minulý mesiac pritom v Indii založila dcérsku spoločnosť Tesla India Motors and Energy Private Limited a vymenovala troch riaditeľov.

No a aktuálne sa dozvedáme, že chce v 2. najľudnatejšej krajine sveta produkovať svoje elektromobily. „Americká firma Tesla otvorí výrobnú jednotku na elektromobily v Karnátake,“ uviedol tamojší ministerský predseda B. S. Yediyurappa, píšu The News Minute či Reuters.

Aj nový model?

V čase tohto vyhlásenia Yediyurappa zverejnil tweet o tom, že Tesla v Indii zriadi aj výskumno-vývojové centrum, ktorý následne vymazal. Takéto centrá Tesla buduje aj v Číne a Nemecku, pričom tie vyvinú nové modely s ohľadom na potreby lokálneho trhu. Pôjde však o globálne produkty, teda minimálne v prípade „čínskeho“ modelu.

Takže ak by Tesla v Indii naozaj zriadila výskumno-vývojové centrum, mohli by sme teoreticky očakávať, že to bude mať okrem iného na starosti vývoj ďalšieho „lokalizovaného“ elektromobilu značky Tesla. A vzhľadom na tamojšiu životnú úroveň sa dá predpokladať, že prvoradým cieľom by bola cenová dostupnosť.

Len montážny závod?

Štátny tajomník pre obchod a priemysel v Karnátake, Gaurav Gupta, na margo pôsobenia spoločnosti Tesla v Indii uviedol, že o časovom rámci a spôsobe, akým bude Tesla v Indii pôsobiť, sa ešte len musí rozhodnúť.

A nevieme ani to, čo presne znamená ohlásená „výrobná jednotka na elektrické vozidlá“. O závodoch Tesla v USA, Číne a Nemecku sa hovorí ako o „továrňach“ či „Giga továrňach“. Ťažko pritom povedať, či použité slovné spojenie „výrobná jednotka“ má rovnaký význam.

V tejto súvislosti nám napadá, že by teoreticky mohlo ísť „len“ o závod, v ktorom sa montujú rozobrané vozidlá dovezené zo zahraničných tovární. Tak ako je tomu v holandskom závode spoločnosti Tesla. Dôvodom sú pritom nižšie dovozné poplatky. Prípadné potvrdenie výskumno-vývojového centra by však zrejme naznačovalo, že pôjde o plnohodnotný produkčný závod. Sme preto veľmi zvedaví, ako sa táto záležitosť vyvinie.

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Elon Musk potvrdil 2 menšie elektromobily Tesla, vrátane „európskeho“
Znižovanie cien áut Tesla „MIC“ bude pokračovať aj naďalej, uvádza viceprezident Tesly
Tesla „rozbieha“ v Číne dizajnérske štúdio. Navrhne lacnejší model

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

3 komentáre

  1. Tesla v Indii. Tesla v Číne. Tesla v Nemecku. Tesla v…
    Za chvíľku bude asi jednoduchšie vymenovať krajiny, v ktorých Tesla ešte nie je. Páči sa mi to tak.
    V prípade showroomov Tesla to už asi tak aj je. Bohužiaľ Slovensko zatiaľ patrí do tej zrejme menšiny, kde to tak ešte nie je…
    Ale aj to sa zmení. Ja tomu verím!

    • Majú skvelý produkt. Čo je problém, nevedia dodať dostatočný počet áut na trh. Napriek všetkému je krásne vidieť, ako rastie ľudský kapitál Tesly a to umožňuje expanziu na hlavné trhy. To čo je šialené oproti klasickým automobilkám je dynamika rastu a inovácií. Zároveň na čínskej fabrike je vidieť extrémny nárast kvality, ktorá strčií americké továrne do vrecka. Tesla správne postupuje do nižších trhových segmentov. Je to náročná cesta, ale musí sa stať plnohodnotnou veľkoformátovou automobilkou.

  2. Hlad po BEV je globálny, a tak je aj stratégia TESLY globálna. Celá Ázia však musí urobiť pre globálne životné prostredie oveľa viac, ako len elektrifikovať autá, nech budú technologicky a kvalitou sebalepšie!

Pridajte komentár