Tesla má v Číne postaviť ďalšiu továreň, čím by vznikol „najväčší exportný hub áut na svete“

2

Pomerne dlho sa špekulovalo, kde spoločnosť Tesla postaví svoj ďalší výrobný závod. Objavili sa pritom neoficiálne informácie, že opäť v Číne. No a aktuálna správa nasvedčuje tomu, že sa tak naozaj stane. Vďaka novej továrni sa má pritom Giga Shanghai „1+2“ stať najväčším automobilových exportným hubom na svete.

Agentúra Reuters informuje, že nahliadla do listu, ktorý nedávno Tesla poslala šanghajským úradom. V ňom okrem iného poďakovala za pomoc pri znovuotváraní továrne Giga Shanghai, ktorá bola zatvorená 22 dní kvôli novej vlne koronavírusu v Číne.

Oveľa zaujímavejšie však je, že v liste sa podľa Reuters píše aj o pláne vybudovania nového výrobného závodu spoločnosti Tesla v Šanghaji. Stať sa tak má neďaleko Giga Shanghai. Druhá továreň Tesly v Číne má pritom dosiahnuť ročnú produkciu 450 000 vozidiel, vrátane modelov Model 3 a Model Y. Pre porovnanie, Tesla vo svojej správe k hospodárskym výsledkom za 1. kvartál tohto roka uviedla, že Giga Shanghai mal produkčnú kapacitu vyše 450 000 ks vozidiel ročne. To sa ale zdá byť vzhľadom na produkciu v ostatných mesiacoch veľmi podhodnotený údaj.

Existujúca továreň má významne zvýšiť produkciu

V týchto dňoch sa tiež objavila správa, že od júna sa mesačná produkčná kapacita Giga Shanghai zvýši na 80 000 až 90 000 ks (to by znamenalo ročnú produkciu 960 000 až 1 080 000 ks), informoval portál Cleantechnica na základe tweetu od @Umbisam. Ten má pritom vychádzať z písomného vyhlásenia Cuia Dongshua, generálneho tajomníka NCPA (Národná informačná asociácia pre trh s osobnými automobilmi).

V spomínanom liste od spoločnosti Tesla sa tiež uvádza, že nová továreň urobí z rozšírenej Giga Shanghai najväčší automobilový exportný hub na svete. Ak by sa potvrdili uvedené informácie, Tesla by mohla v Šanghaji ročne vyrobiť minimálne 1,5 mil. áut.

Mala by tak veľmi dobre našliapnuté ohľadom zvyšovania produkčnej kapacity. Veď sa tiež spomína rozširovanie továrne vo Fremonte a nedávno boli spustené nové továrne v Texase a Nemecku. Cieľ Tesly zvyšovať v najbližších rokoch predaje elektromobilov o 50 % ročne, tak môže byť reálny, ak sa spoločnosti podarí udržať tempo zvyšovania produkcie.

Tesla pritom neočakáva, že by mal byť ohrozený jej tohtoročný cieľ. A to aj napriek problémom v dodávateľskom reťazci, ako aj pomerne dlhému uzatvoreniu Giga Shanghai kvôli Covidu, čo ju malo stáť vyše 50 000 vyrobených vozidiel. Začiatkom tohto mesiaca mala byť pritom výroba v Giga Shanghai obnovená z viac ako 80 %, informoval web Teslarati.

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Tesly najpredávanejšími autami v Európe. Ako sa darilo elektromobilom v SR?
Čo hovorí Tesla na 800V architektúru pre elektromobily? Dočkáme sa?
Tesla: Nový elektromobil pre robotaxi už v roku 2024, roboti budú hodnotnejší ako automobilová divízia

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

2 komentáre

  1. Atraktivita Číny pre TESLU bude o.i. vykúpená tým, ako vedia pre TESLU zariadiť „bezproblémovú investičnú a výrobnú pohodu“ …

Pridajte komentár