Spustenie predaja symbolických šortiek Tesla spôsobilo pád e-shopu

0

To, čo mnohým prišlo ako vtip, Elon Musk opäť naplnil. Tesla totiž začala predávať červené saténové šortky. Tie majú symbolický význam, ako aj symbolickú cenu. Rozhodne však nie vo význame nízkej ceny.

Šéf spoločnosti Tesla pred pár dňami uverejnil tweet, v ktorom uviedol, že „Tesla urobí nádherné krátke šortky z žiarivo červeného saténu so zlatou výzdobou.“ A to v čase, kedy hodnota 1 akcie spoločnosti Tesla po prvýkrát prekročila 1 200 $.

Išlo pritom o narážku na tzv. „shorterov“, čo sú „špeciálni“ krátkodobí investori, ktorí ťažia z toho, keď hodnota akcií klesne. Tí môžu byť pritom veľmi škodliví, keďže niektorí z nich sa neštítia použiť nekalé praktiky, ktoré dokážu spôsobiť pokles dôvery voči konkrétnej spoločnosti na burze, čo vedie k poklesu jej hodnoty.

Elon Musk teda využil dosiahnutie nového maxima trhovej hodnoty Tesly na akési zosmiešnenie „shorterov“, resp. „predajcov nakrátko“. Túto záležitosť pritom dotiahol až do konca, keď včera popoludní „kalifornského“ času oznámil cez Twitter spustenie predaja „limitovanej edície krátkych šortiek“.

Pár minút na to došlo k výpadku e-shopu, na čo upozornil ďalším komentárom aj Musk. Web tak zrejme nezvládol nápor záujemcov. A tých zjavne neodradila ani prehnane vysoká cena, o ktorej šéf Tesly takisto informoval.

„Symbolická“ cena

Cena „69,420 $“ je pritom z časti symbolická. Je totiž narážkou na zámer Elona Muska sprivatizovať Teslu, pričom v auguste 2018 uviedol, že akcionárom by vyplatil 420 $ za akciu. To ho vtedy dostalo do veľkých problémov, keď Americký úrad pre cenné papiere a burzy (SEC) Muska zažaloval pre podozrenie zo zámernej manipulácie s trhom a cennými papiermi.

Pol dňa po spustení predaja „krátkych šortiek“ je k dispozícii už len veľkosť XL. Zdá sa však, že Tesla chystá vyrobiť ďalšie kusy, keďže ponúka možnosť upozornenia na naskladnenie vypredaných veľkostí.

Vyzerá to teda tak, že Tesla začína mať silu vypredať akýkoľvek predražený merch. Zo strany zákazníkov pritom môže ísť o vyjadrenie podpory voči spoločnosti či v niektorých prípadoch dokonca o istú dávku fanatizmu. Každopádne z toho môžu ťažiť „všetci“, pretože Tesla v podstate všetko čo zarobí, investuje do svojho chodu, výskumu a vývoja, nových produktov, vylepšovania existujúcich produktov, rozširovania výrobných a prevádzkových kapacít, nabíjacej siete, splácania úverov a pod.

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Tesla spustila predaj surfov. Využívajú technológie z jej elektromobilov
Tesla bojuje za svoj nový produkt, ktorým je Teslaquila
Prípad samovoľného zrýchľovania Tesiel má byť antikampaňou „shorterov“

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

Pridajte komentár