Čo môžeme očakávať od spoločnosti Tesla v roku 2018?

1

V predchádzajúcom článku sme si zhrnuli najväčšie úspechy spoločnosti Tesla v roku 2017, a tak nastal čas, aby sme sa pozreli na to, čo by mohol Tesle priniesť nový rok. Veríme, že okrem predpokladaných a očakávaných noviniek sa dočkáme podobného prekvapenia, akým bolo absolútne nečakané predstavenie druhej generácie modelu Tesla Roadster.

Tesla Model Y

Tesla Model Y je stále ešte neoficiálny názov pre elektrické SUV strednej triedy, ktoré bude postavené na platforme Modelu 3. Elon Musk sľubuje, že akonáhle sa stabilizuje produkcia Modelu 3, Tesla sústredí svoju pozornosť na tento model. Do výroby sa v roku 2018 s najväčšou pravdepodobnosťou nedostane, dočkať by sme sa však mali predstavenia alfa prototypu. Taktiež sa očakáva, že Teslu Model Y bude možné rezervovať hneď po jej predstavení. Zatiaľ máme k dispozícii len jediný oficiálny teaser, ktorý nám toho až tak moc neprezrádza.

tesla model y

Zdroj: Tesla

Tesla Model 3

Rok 2018 by mohol byt rokom, kedy by sa mohli dostať na cesty cenovo dostupnejšie elektromobily v masovejšom meradle. Hlavným ťahúňom ich expandovania by mala byť samozrejme Tesla Model 3, ktorú by mohol výraznejšie podporiť aj nový Nissan Leaf. Nápomocné budú určite aj nové elektrické SUV/crossovery ako Hyundai Kona Electric či Kia Niro EV. A snáď sa dočkáme aj rozbehnutia produkcie modelu Opel Ampera-e.

tesla model 3 zaruka

Zdroj: Tesla

Ale späť k Modelu 3. Ako už vieme, Tesle sa nepodarilo splniť pôvodný produkčný plán, týkajúci sa objemu výroby na úrovni 5 000 vozidiel za týždeň do konca roka 2017. Ten posunula na koniec 1. štvrťroku 2018, pričom v jej pláne je, že v ďalšom priebehu roka stúpne produkcia na 10 000 vozidiel týždenne.

Tesla Model S a Model X

Minulý rok sa Tesla sústredila najmä na spustenie produkcie Modelu 3. Z tohto dôvodu sa pôvodné modely Model S a Model X nedočkali toľkých aktualizácií a vylepšení ako v predchádzajúcom období. To by sa však malo v novom roku zmeniť. Už koncom roka 2017 spomínala Tesla viacero aktualizácií. Dá sa očakávať, že tie sa budú snažiť okrem iného priniesť ešte väčšie odlíšenie od Modelu 3, a to v oblasti luxusu a výkonu, keďže oba elektromobily sú vlajkovými modelmi značky.

model s model x

Zdroj: Tesla

Tesla Autopilot

Tesla minulý rok usilovne pracovala na vlastnom počítačovom systéme a neurónovej sieti. Poznatky tejto práce by sa mohli začať v roku 2018 postupne aplikovať aj do systémov autonómneho riadenia. Taktiež sa očakáva, že nový Enhanced Autopilot konečne začne využívať svoj potenciál a zákazníci budú mať k dispozícii všetky jeho funkcionality. Tzv. „Full Self-Driving Capability“ systém pre plne autonómne riadenie by sa mohol dostať do prvých zákazníckych modelov.

tesla autopilot nehodovost

Zdroj: Tesla

Sieť nabíjacích staníc Supercharger

Minulý rok bol pre Teslu rekordný v oblasti počtu vybudovaných nabíjacích staníc Supercharger. A tento rok má ešte ambicióznejšie plány. Do jeho konca chce mať po celom svete až 18 000 nabíjacích stojanov, pričom aktuálne ich je cca 7 500. Je predpoklad, že nové nabíjacie stanice budú mať priemerne väčší počet nabíjacích stojanov a čoraz viac sa ich bude budovať aj v rámci mestských aglomerácií. Tie, ktoré vyrastú mimo miest so základnou vybavenosťou, sa sústredia na komfort zákazníka, ktorému ponúknu oddychové zóny a možnosť občerstvenia.

tesla model s supercharger

Nabíjacia stanica Tesla Supercharger. Zdroj: Tesla

V roku 2018 sa možno dočkáme podrobnejších informácií o novej generácií Superchargera, keďže po svete začínajú vznikať nové siete staníc, ktoré budú obsahovať nabíjačky s výkonom 150 až 350 kW. A Elon Musk to len tak pravdepodobne nenechá… Tesla určite nezabudne ani na rozširovanie siete nabíjacích wallboxov z programu Destination Charging. A možno sa dočkáme aj prvých informácii či dokonca reálnych staníc Megacharger pre pripravovaný elektrický ťahač Tesla Semi. Tie budú disponovať obrovským nabíjacím výkonom.

Produkty divízie Tesla Energy

Tesla oznámila, že do jej showroomov začnú postupne pribúdať aj energetické produkty ako Powerwall či solárne škridle a panely. Očakáva sa aj výraznejšie navýšenie produkcie solárnych strešných systémov, ako aj rozširovanie ich dostupnosti pre ďalšie trhy. Tieto produkty by mala Tesla začať využívať aj v rámci vlastnej infraštruktúry. Solárne systému by mali byť inštalované na jej nabíjacích staniciach, ofisoch a továrňach.

Záverom Tesle, spoločnostiam venujúcim sa oblasti elektromobility, ako aj vám ctení čitatelia, želáme úspešný nový rok! 😉

Zdroj: electrek.co

tesla magazin zdielanie

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |