Tesla odhalila aktuálny stav a plán výroby pripravovaného Modelu 3

0

Vývoj Tesly Model 3 je podľa slov Elona Muska na dobrej ceste. Dodávateľský reťazec funguje tak ako má a spustenie sériovej výroby je naplánované na druhý polrok. Produkčná verzia sa dočká drobných úprav exteriéru a úplne nový bude interiér. Interné crash testy prototypov dopadli pozitívne. Prví záujemcovia by sa mohli dočkať svojich vozidiel už v júli.

 

Tesla vyrába prototypy od začiatku februára

Inštalácia výrobnej linky pre Teslu Model 3 v továrni vo Fremonte je v plnom prúde. V rovnakej továrni sa už v januári spustila výroba nových batériových článkov 2170, ktoré budú tvoriť batériu Modelu 3.

Začiatkom februára začala Tesla vyrábať prvé prototypy s cieľom otestovania výrobných procesov a konštrukčných vlastností vozidla. Prvotné interné crash testy dopadli podľa Muska pozitívne.

 

Akých zmien sa dočká výrobná verzia?

Výrobná verzia Tesly Model 3 bude napokon predstavená až tesne po zahájení sériovej výroby, t.j. v júli. Elon Musk sľuboval v novembri minulého roka, že sa tak stane vo februári, najneskôr v marci. Dôvodom odkladu bude zrejme fakt, že exteriér Modelu 3 sa nebude podľa Muskových slov výrazne líšiť od predprodukčnej verzie. My sa domnievame, že ďalším dôvodom môže byť interiér Modelu 3, ktorého finálna podoba ešte nie je implementovaná do februárových prototypov.

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Interiér Modelu 3 bude mať na starosti odborník z Volva7
Tesla Model 3 news: „Bude to jednoduchšie a konzervatívnejšie vozidlo…“
Potvrdené! Tesla Model 3 sa už vyrába, zatiaľ však len v „beta“ verzii

Čo sa týka samotných zmien v porovnaní s modelom predstaveným pred rokom, očakáva sa, že produkčná verzia bude mať väčšie veko batožinového priestoru, úplne nový kozmický interiér tvorený pokročilým head-up displejom a ďalšími drobnosťami. Neskôr by sa mohla objaviť v ponuke aj solárna strecha.

 

Predstavenie výrobnej verzie a spustenie online konfugurátora v júli

Elon Musk sľubuje predstavenie výrobnej verzie Tesly Model 3, do tretice… Po dvoch nenaplnených sľuboch, koniec roka 2016 a február až marec 2017, hovorí Musk o júlovom predstavení finálneho modelu. V rovnakom čase by mal byť spustený aj online konfigurátor, ktorý Tesla nazýva „design studio“. Nuž, snáď bude platiť povestné do tretice…

SÚVISIACE ČLÁNKY: Nakonfigurujte si Model 3 už teraz!

Prvé vozidlá pôjdu zamestnancom Tesly a SpaceX

Prvých vozidiel, a to možno už v júli, sa dočkajú záujemcovia, ktorí sú zamestnancami Tesly a SpaceX. Tí budú mať k dispozícii online konfigurátor o niekoľko týždňov skôr. Nejde však o žiadny protekcionizmus, ale o pragmatické riešenie.

Tesla predpokladá, že prvé vyrobené kusy by nemuseli byť v 100 % poriadku. Preto ich chce distribuovať čo najbližšie od továrne a servisných centier. Takže zamestnanci Tesly a SpaceX budú akýmisi testovacími jazdcami. Až keď sa vyladí výroba do „dokonalosti“, začne sa s distribúciou aj mimo Kalifornie.

Podľa rezervačných čísel a zdrojového kódu podstránky „My Tesla“, portál Electrek odhaduje, že spomínaní zamestnanci majú rezervovaných viac ako 10 000 elektromobilov Tesla Model 3.

 

Plánovaná produkcia v číslach a prvé oficiálne dodávky

Prvá júlová produkcia Tesly Model 3 bude prebiehať v obmedzenom režime, a to 1 000 vozidiel za týždeň. Ak by sa naplnili odhady Electreku o 10 000 zamestnaneckých rezerváciách, vozidlá pre bežných zákazníkov by sa začali vyrábať najskôr v druhej polovici septembra.

V priebehu 4. štvrťroka by mala vzrásť produkcia na 5 000 vozidiel týždenne a v presne nedefinovanom časovom období roka 2018, by to malo byť až okolo 10 000 vozidiel týždenne. To by zodpovedalo dlho avizovanej produkcii na úrovni 500 000 kusov ročne.

Zdroje: Teslarati.com, Electrek.co, titulná fotografia: Reuter/James Glover

tesla magazin zdielanie

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

Pridajte komentár