Tesla spustila v Gigafactory výrobu novej generácie batériových článkov

0

Spoločnosť Tesla Motors už dlhší čas avizuje, že pripravovaný Model 3 bude vybavený novou generáciou batérií. Ich základom budú nové batériové články 2170, ktoré majú podľa Elona Muska najvyššiu energetickú hustotu a zároveň najnižšiu cenu na Watthodinu. No a práve začiatkom tohto roka sa spustila ich výroba v rozostavanej továrni Gigafactory.

Batériový článok 2170 je výsledkom spolupráce spoločností Tesla Motors a Panasonic. Označenie „2170“ vyjadruje rozmery článku, priemer 21 mm a výška 70 mm. Predchádzajúca generácia článkov „18650“ mala priemer 18 mm a výšku 65 mm.

tesla model 3 batéria - blok modulov

Otvorený blok batérie Modelu S pozostávajúci z batérieových článkov. Zdroj: insideevs.com

Články z počiatočnej fázy výroby budú použité v rámci energetických úložísk Tesla Powerwall 2 a Powerpack 2. Výroba batériových článkov pre batérie Tesly Model 3 bude zahájená 2. kvartáli tohto roku, tesne pred spustením jeho výroby.

SÚVISIACE ČLÁNKY: 
Tesla Model 3 dostane vysokoefektívne batérie novej generácie
Tesla Model 3 batérie: v základe pod 60 KWh, v top verzii pod 100 kWh
Nádejný výrobca batérií postavil pre Arnolda Schwarzeneggera elektrický Mercedes G
Tesla tvrdí, že vďaka Gigafactory zníži cenu svojich batérií o 35 %

Továreň Gigafactory je v súčasnosti hotová zhruba na 30 %. Buduje sa po častiach, ktoré sú okamžite schopné produkovať nové články. Do konca roka 2018 má Gigafactory produkovať batérie s celkovou kapacitou 35 GWh. To je približne toľko, koľko sa vyrobí v súčasnosti v celosvetovom meradle.

Rozostavaná továreň Gigafactory v Nevade

Rozostavaná továreň Gigafactory v Nevade. Zdroj: Tesla

Továreň by mala byť schopná navýšiť svoju celkovú výrobnú kapacitu až na 150 GWh. To by podľa Tesla Motors prinieslo výrazné zníženie výrobných nákladov, čo by sa prejavilo aj na poklese cien jej elektromobilov. Batérie sú v súčasnosti najnákladnejšími položkami pri výrobe elektromobilov.

Zdroj: Tesla Motors, titulná fotografia: cleantechnica.com

tesla magazin zdielanie

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

Pridajte komentár