Strecha Modelu 3 bude zrejme využívať technológiu solárnej škridly

2

Potom ako spoločnosť Tesla Motors predstavila celo-sklenenú strechu pre Model S, Elon Musk uviedol, že Tesla Model 3 pravdepodobne bude v ponuke aj so solárnou strechou.

To, že chystaná Tesla Model 3 bude mať celo-sklenenú strechu zo špeciálneho skla Tesla Glass je podľa Tesla Motors už istý fakt. Strecha bude pozostávať z jedného kusu zahnutého skla. Sklo rovnakej technológie je použité aj v prípade nedávno predstavenej solárnej škridly. Podľa Tesly sa vyznačuje extrémnou odolnosťou a nárazuvzdornosťou. Dnes v noci sa však Elon Musk prostredníctvom Twittera vyjadril, že doplnková výbava Modelu 3 bude pravdepodobne obohatená aj o strechu s integrovanými solárnymi článkami. Musk taktiež napísal, že uvažuje aj o možnosti solárneho štítu, ktorý by sa vysúval a zaťahoval podobne ako pevná strecha kabrioletov.


Prvá škridla z pravej strany je vyrobená zo skla Tesla Glass

Otázny je však reálny prínos takejto solárnej strechy. Vzhľadom na veľkosť dopadovej plochy, nemožno očakávať žiadne „energetické“ zázraky. Automobilka Ford taktiež pracuje na vývoji solárnej strechy. Odhaduje, že ich strecha by mala za deň vyrobiť 8 kWh energie. Neuvádza však, za akých podmienok. Toyota Motors sa zas vyjadrila, že jej nový model Prius Prime bude vybavený 3 až 5-krát účinnejšími solárnymi panelmi, ako tomu bolo v prípade solárnej strechy Priusu z roku 2010. Efektivita starého typu solárnej strechy bola taká nízka, že získaná energia postačovala, len na chod klimatizačného systému. V prípade nového typu však má isť o výraznú energetickú „podporu“ akumulátora. Ten má však kapacitu len 8,8 kWh…

Okrem efektivity bude dôležitá aj výrobná a predajná cena takejto solárnej strechy. Elon Musk sa na otázku, či bude solárna strecha veľmi drahá, vyjadril v krátkosti: „Nie“.

SÚVISIACE ČLÁNKY: Tesla Model 3 už nebude „Adidas“, nemecká spoločnosť s námietkou voči logu

Ešte pripomenieme, že na výrobe Tesla Glass sa podieľal špeciálny tím pod vedením Mike Pillioda. Ten predtým pracoval pre spoločnosť Apple a je spoluautorom mnohých patentov. Jeho tím bude samozrejme pokračovať na vývoji Tesla Glass aj naďalej.

V súčasnosti sa v spojitosti so solárnou strechou vynára mnoho otázok a pochybností. Treba však vyčkať a potlačiť prvotnú skepsu. Tesla nás možno prekvapí nejakou novou efektívnou technológiu. Nestalo by sa tak po prvýkrát.

Zdroj: electrek.com. Zdroj titulného obrázka: tesla.com

 

Aký je váš názor na implementáciu solárnych článkov do strechy elektromobilov? Má to podľa vás význam? Vyjadrite prosím svoj názor v diskusii pod článkom.

tesla magazin zdielanie

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

2 komentáre

  1. Pingback: Súboj ekotechnológií: Na Teslu Model S zaútočil solárny panel! :-)

  2. Myslím že solárna strecha – kapota je dobrý nápad aj v prípade, že odbremení batérie iba pri vykurovaní – čiastočne, pri klimatizácii podstatne. Efektivita riešení sa bude určite zvyšovať a aj inštalácia spočiatku menej účinných technológií bude akcelerovať vývoj aj v tomto smere.

Pridajte komentár