Tesla Model 3 batérie: v základe pod 60 KWh, v top verzii pod 100 kWh

1

Elon Musk prostredníctvom svojho Twitter konta potvrdil, že kapacita batérie najvyššej verzie Tesly Model 3 bude nižšia ako 100 kWh. Následne sa objavila správa, že jeden z testovacích Modelov 3 je vybavený 70 kWh batériou. Musk sa taktiež vyjadril, že Modely S a X nedostanú v budúcnosti väčšiu ako 100 kWh batériu.

Špekulácie o špecifikáciách Modelu 3, tesne pred predstavením výrobnej verzie, naberajú na obrátkach. Tweety Elona Muska sú jednými z mála čerstvých „oficiálnych“ vyjadrení k pripravovanému vozidlu. V tom najnovšom vylúčil, že Tesla Model 3 bude k dispozícii vo verzii so 100 kWh batériou, ako majú najvyššie verzie jej väčších súrodencov. Na otázku či bude mať Model 3 100 kWh batériu odpovedal: „Nie, bude nižšia“. Kvôli menšiemu rázvoru sa nezmestí.“

tesla model 3 twitter

Elon Musk tak pochoval špekulácie, ktoré hovorili o tom, že vďaka novým, menším a efektívnejším batériovým článkom „2170“ sa do podlahy Modelu 3 100 kWh batéria vojde. Ešte minulý rok Musk potvrdil, že základná verzia za 35 000 dolárov bude vybavená batériou s kapacitou pod 60 kWh, pričom dojazd elektromobilu bude 346 km. Taktiež povedal, že najvyššia verzia bude schopná reálneho dojazdu na úrovni 500 km. Predvčerom sa pritom objavila informácia, že testovacia verzia Tesly Model 3 je vybavená 70 kWh batériou a pohonom všetkých kolies. Jedná sa o najvyššiu konfiguráciu schopnú 500 km dojazdu?

SÚVISIACE ČLÁNKY: 
Tesla Model 3 dostane vysokoefektívne batérie novej generácie
Tesla spustila v Gigafactory výrobu novej generácie batériových článkov

 

Testovacia Tesla Model 3 vybavená 70 kWh batériou

Magazínu Electrek sa podarilo zistiť, že jeden s testovacích elektromobilov Tesla Model 3, ktorý brázdi slnečnú Kaliforniu, je vybavený 70 kWh batériou a pohonom všetkých kolies AWD. Samozrejme nikde nie je napísané, že Model 3 sa bude s takouto kapacitou batérie skutočne ponúkať. Môžeme si však zašpekulovať.

Už vieme, že základná Tesla Model 3 so zadným náhonom bude mať dojazd okolo 346 km a batériu s kapacitou pod 60 kWh. Odhaduje sa, že by to mohlo byť 50 až 55 kWh. Keď si zoberieme, že elektromobily Tesla sú s pohonom všetkých kolies (AWD) efektívnejšie, tak by na dosiahnutie 500 km dojazdu mala teoreticky stačiť aj 70 kWh batéria a pohon AWD.

Pre porovnanie, Chevrolet Bolt so 60 kWh batériou a koeficientom odporu vzduchu (0,32) má dojazd cca 383 km. Tesla Model 3 má pritom o tretinu lepší koeficient odporu vzduchu (0,21).

 

Tesly Model S a X nedostanú väčšiu ako 100 KWh batériu

Elon Musk sa v rámci svojej komunikácie na Twitteri vyjadril taktiež k navyšovaniu kapacity súčasných modelov. Tesla Model S a Model X nedostanú v budúcnosti väčšiu ako súčasnú 100 kWh batériu. Môžeme však predpokladať, že s použitím nových efektívnejších batériových článkov 2170, sa v budúcností predĺži dojazd týchto elektromobilov.

tesla mode 3 baterie twitter - model s x semi pickup

Podotkol však, že vyvíjaný ťahač Tesla Semi bude logicky vybavený väčšou batériou a batérie nad 100 kWh sa možno dočká aj plánovaný Tesla pickup.

Tak čo, akú kapacitu batérie odhadujete v prípade základnej a najvyššej verzie Tesly Model 3?

Zdroje: Twitter, electrek.co, titulná ilustračná foto: tesla.com

tesla magazin zdielanie

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |