Tesla priznala chybu ohľadom výroby Modelu X a zrejme aj kontroverzného volantu yoke

1

Všetko nasvedčuje tomu, že Európania si na nový model Tesla Model X počkajú poriadne dlho. Veď len domáce dodávky (v USA) čelia mnohým oneskoreniam. Elon Musk pritom priznáva, že urobili strategickú chybu v rámci produkcie tohto modelu a podcenili zložitosť výroby. A zdá sa, že chybou mohol byť aj kontroverzný volant yoke ako jediná možnosť pre vlajkové lode Tesly. Je tu však náznak, že by sa to mohlo zmeniť.

Tesla začiatkom roka 2021 prvýkrát odhalila „vynovené“ modely X a S. Ako sa postupom času ukázalo, ide o úplne nové vozidla v mierne upravenom starom kabáte. Pred zavedením ich výroby prerušila produkciu starých modelov a upravila aj výrobné linky.

Spočiatku sa však zamerala na výrobu Modelu S Plaid. Ako informuje Electrek, Model X pritom nebol vo výrobe cca 8 mesiacov. Tesla samozrejme aj počas tohto obdobia naďalej prijímala objednávky na nový Model X. A navyše v čase zastavenia pôvodnej produkcie stále evidovala nevybavené objednávky na starší model.

To spôsobilo, že zrejme aj väčšina domácich zákazníkov čaká na svoje vozidlá už poriadne dlho. Tí, čo si objednali vozidlá v období od decembra 2020 do júna 2021, majú po viacerých oneskoreniach podľa najnovších správ od Tesly očakávať doručenie v júli 2022, informoval web Teslarati. A v americkom konfigurátore aktuálne nájdeme, že teraz zadané objednávky by mali byť vybavené v októbri (Plaid), resp. januári 2023 (Dual Motor).

Musk priznal chybu

Elon Musk na margo dodávok priznal, že zlyhali v súvislosti s nábehom výroby Tesly Model X a stále sa z toho nespamätali. Ďalej uviedol, že „bolo idiotské zastaviť výrobu starého Modelu X v decembri 2020, keď bol stále veľký dopyt.“ A dodal, že Tesla Model X je mimoriadne náročná na výrobu. Podľa neho ide dokonca o najkomplexnejšie osobné auto vôbec. Za limitujúci faktor však označil vnútorné obloženie vozidla.

Čo sa týka spustenia dodávok do Európy, to, kedy by mohli začať, zdá sa zatiaľ netuší ani Tesla. V európskych konfigurátoroch totiž nenájdeme odhadované obdobie doručenia. A dokonca ani ceny. Nie je teda možné spraviť klasickú objednávku ale de facto len rezerváciu. A to isté platí aj pre Model S.

Pribudne k yoke aj konvenčný volant?

No a zdá sa, že Tesla by mohla už čoskoro priznať chybu aj ohľadom volantu nových modelov S a X. Tie predstavila s netypický volantom yoke, pričom sa predpokladalo, že pôjde o voliteľnú položku. Elon Musk však neskôr informoval, že to je jediná dostupná možnosť.

tesla yoke

Zdroj fotografie: Tesla

Mnohí ale tento volant kritizovali, aj keď sa môže zdať, že si na novinku treba len zvyknúť. Nedávno sa však objavil náznak, že Tesla by predsa len mohla ponúknuť aj konvenčný typ volantu. Známy „Tesla hacker“ Green totiž v rámci aktualizácie servisných nástrojov objavil zmienku o možnosti voľby volantu. A to „yoke“ alebo „Round“, upozornil Electrek.

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Nová Tesla Model X LR je podstatne výkonnejšia a zároveň ľahšia
Kontroverzný volant „yoke“ od Tesly zvyšuje bezpečnosť, tvrdí automobilový expert
Tesla Model S Plaid je inovatívnym autom úplne novej generácie, ukazuje reverzné inžinierstvo Sandyho Munra

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

Jeden komentár

  1. Aj múdry schybí !!! Nemám z toho radosť ani škodoradosť ! Aj Elon a jeho týmy môžu urobiť chybu! Keď už kvôli tomu meškajú, bude dôležité, aby sa chyby nedostali do výroby a neprejavilo sa to na kvalite a bezpečnosti áut, a aby sme sa ich v mieri dožili ! ….

Pridajte komentár