Ako rýchlo sa nabíja Tesla Model 3 na novom 250 kW Superchargeri?

2

Tesla sľubuje v prípade svojej novej nabíjacej stanice Supercharger V3 nabíjanie rýchlosťou až 1 600 km/h. Aká je však prax a priebeh nabíjania Tesly Model 3 na prvej voľne dostupnej betaverzii tejto nabíjačky?

Sú tomu necelé 3 týždne, čo Tesla predstavila 3. generáciu svoje rýchlonabíjacej stanice Tesla Supercharger V3. Tá sa môže pochváliť výkonom 250 kW, čo je cca 2-krát toľko ako v prípade súčasných Superchargerov. A tento výkon je dostupný aj v príde nabíjania ďalšieho elektromobilu na susednom nabíjacom stojane.

Tesla uvádza, že Model 3 Long Range (75 kWh batéria) môže dosiahnuť pri maximálnej efektivite rýchlosť nabíjania až 1 600 km/h, resp. získať za 5 min nabíjania dojazd 121 km. Modelovaním dát svojej flotily Tesla vypočítala, že Supercharger V3 prispeje k skráteniu nabíjacieho času v priemerne až o 50 %.

Nabíjanie na „beta-Superchargeri“ V3

Spomínané čísla od Tesly neznejú zle, podstatná však bude prax. Aktuálne by mala byť dostupná len jediná verejná nabíjacia stanica novej generácie, a to v kalifornskom San Franciscu. Ide o beta verziu, ktorá je zatiaľ dostupná len pre členov programu Early Access Program vlastniacich Model 3.

A jeden z nich zmapoval priebeh nabíjania svojho elektromobilu, ktorý začal nabíjať pri 9 % úrovni kapacity batérie. Hneď po pripojení vozidla na nabíjačku ukazoval palubný systém vozidla nabíjací výkon 255 kW. Ten sa udržal do 15 % úrovne kapacity batérie.

Nabíjací výkon sa pritom normalizoval okolo hodnoty 177 kW. Z 9 % na 23 % sa Model 3 nabil len za 4 minúty. Ďalší priebeh nabíjania si môžete pozrieť v nasledujúcom odseku:

  • 9% – 50% = 12 minút
  • 9% – 60% = 15 minút
  • 9% – 70% = 19 minút
  • 9% – 80% = 25 minút
  • 9% – 90% = 35 minút

Žiaľ nepoznáme presnú verziu nabíjanej Tesly Model 3. Dúfame, že išlo o verziu s najväčšou batériou (75 kWh), čo je vzhľadom na počet predaných kusov a výsledky nabíjania najpravdepodobnejšie. Čas nabitia na nižšie úrovne kapacity batérie nevyzerá vôbec zle.

A nakoľko ide o beta verziu nabíjacej stanice Tesla Supercharger V3, je možné, že finálna nabíjačka v spojitosti s dodatočne vyladeným firmvérom Modelu 3 prinesie ešte lepšie čísla, ktoré urobia nabíjanie elektromobilov Tesla ešte komfortnejším.

Rýchlejšie nabíjanie na súčasnom Superchargeri V2

Nakoľko sa budú nové nabíjačky Supercharger V3 nasadzovať postupne na základe výsledkov testovacej prevádzky beta verzie, reálne viac poteší zvýšenie výkonu súčasných nabíjacích staníc Supercharger V2, a to z doteraz obmedzených 120 kW na maximálne možných 145 kW.

Na to, aby bolo možné reálne využiť tento výkon však bol potrebný softvérový update elektromobilov, ktorý aktuálne prichádza s aktualizáciou v2019.7.11. Nabíjanie na „bežných“ Supercharegroch by tak malo byť o niečo rýchlejšie.

Zdroje: Teslarati, 2, titulná ilustračná fotografia: Motortrend 

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Elon Musk odporúča, ako nabíjať elektromobily Tesla
Tesla znižuje ceny nabíjania pár dní po ich zvýšení. Vypočula zákazníkov
Tesla opäť ponúka provízie v podobe áut a vraj aj 3-ročné nabíjanie zdarma

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

2 komentáre

Pridajte komentár