Nový Tesla Supercharger má výkon 250 kW. Nabíjací čas skráti o polovicu!

0

Tak sme sa dočkali, Tesla predstavila 3. generáciu svojej nabíjacej stanice, ktorú označuje ako Tesla Supercharger V3. Kalifornská spoločnosť pritom prichádza aj s ďalšími vylepšeniami, vďaka ktorým klesne čas nabíjania na nových nabíjačkách o polovicu.

Tesla si uvedomuje, že rýchlejšie nabíjanie neprináša len väčší komfort pre vodičov elektromobilov. Veď vďaka kratším dobám nabíjania dokáže nabíjacia stanica obslúžiť za deň viac zákazníkov, čím sa zlepší dostupnosť nabíjacích bodov.

250 kW vyhradeného výkonu

Tesla Supercharger V3 má úplne novú architektúru, pričom napájacia skriňa disponuje výkonom 1 MW (1 000 kW). Tá umožňuje nabíjať vozidlo výkonom až 250 kW, pričom tento výkon nie je zdieľaný. A tak pripojenie ďalšieho vozidla k susednému stojanu neovplyvní spomínaný nabíjací výkon.

121 km za 5 min

Tesla uvádza, že Model 3 Long Range môže dosiahnuť pri maximálnej efektivite procesu rýchlosť nabíjania 1 600 km/h, resp. získať za 5 min nabíjania dojazd 121 km. Modelovaním dát svojej flotily Tesla vypočítala, že Supercharger V3 prispeje k skráteniu nabíjacieho času v priemerne až o 50 %.

Nová nabíjačka je navrhnutá tak, aby dokázala nabíjať každý elektromobil značky Tesla maximálnym možným výkonom, ktorý podporuje jeho batéria. Spoločnosť Tesla vďaka tomu očakáva, že priemerný čas v rámci jedného nabíjania klesne o 15 min, čím nabíjacia stanica dokáže obslúžiť podstatne viac zákazníkov.

Automatické zahriatie batérie

Tesla aktuálne predstavila aj užitočnú funkciu On-Route Battery Warmup. Tá po príchode elektromobilu na nabíjaciu stanicu automaticky zahreje jeho batériu na teplotu, ktorá je optimálna pre nabíjanie. Tým má dôjsť k zníženiu doby nabíjania až o 25 %. Aj vďaka tomu majú byť nové nabíjacie stanice Tesly schopné obslúžiť 2-násobný počet elektromobilistov.

„Odomknutie“ výkonu Superchargera V2

Tesla taktiež hlási, že v najbližších týždňoch sprístupní maximálny výkon súčasnej 2. generácie Superchargera, t.j. 145 kW. Ten bol doteraz obmedzený zrejme na cca 120 kW, nakoľko batérie modelov S a X nepodporovali vyšší nabíjací výkon.

Tesla Supercharger V3 – dostupnosť

Prvý nový Tesla Supercharger V3 bol spustený dnes v kalifornskom San Franciscu. Ide o beta verziu, ktorá bude spočiatku dostupná len pre členov programu Early Access Program vlastniacich Model 3. Rozširovanie prístupu bude prebiehať na základe výsledkov nabíjania tejto „testovacej“ flotily vozidiel.

Podpora vyššej rýchlosti nabíjania Modelu S a Modelu X bude zabezpečená prostredníctvom softvérovej aktualizácie v najbližších mesiacoch. Softvérovú aktualizáciu, ktorá umožní nabíjanie na Tesla Supercharger V3, obdržia všetky vozidlá v 2. štvrťroku.

Prvá „finálna“ sieť nových nabíjacích staníc bude spustená budúci mesiac v Severnej Amerike, pričom jej masívnejšie rozširovanie sa očakáva v 2. a 3. štvrťroku. Európa a Čína sa majú dočkať nových Superchargerov v 4. kvartáli tohto roku.

100 % pokrytie Superchargermi

Tesla hovorí aj o zvýšenom tempe investícií do svojej nabíjacej infraštruktúry, pričom jej cieľom je 100 % pokrytie všetkých regiónov, v ktorých pôsobí. USA by malo byť aktuálne pokryté z 99 %, pričom podobné pokrytie sa očakáva v Európe do konca tohto roka. Čína by mala byť pokrytá z 90 %, pričom tempo pokrývania sa zvyšuje. Sieť Tesla Supercharger aktuálne zahŕňa viac ako 12 000 nabíjacích stojanov.

Zdroj: Tesla, titulná ilustračná fotografia: Teslarati

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Nový Supercharger od Tesly sa blíži. Aký výkon dokážu využiť modely značky?
Porsche a BMW spustili nabíjaciu stanicu, ktorá zabezpečí 100 km dojazd za 3 min
Volkswagen vybaví svoje nabíjacie stanice batériami Tesla Powerpack

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

Pridajte komentár