Už vieme, koľko stála najväčšia „Tesla batéria“ sveta aj koľko zarobila

0

Je tomu už takmer rok, čo bola dokončená najväčšia batéria na svete. Tvoria ju Li-Ion priemyselné úložiská Powerpack, ktoré vyrába spoločnosť Tesla. Až teraz sme sa však dozvedeli, koľko tento batériový obor stál. Vieme pritom aj to, aké príjmy vygeneroval jej prevádzkovateľovi.

„Tesla batériu“ nazýva austrálska vláda ako Hornsdale Power Reserve (HPR). Leží v Južnej Austrálii  a má celkovú kapacitu 129 MWh, čo je ekvivalent 1 720 batérií Tesly Model 3 “Long Range Battery” (75 kWh). Disponuje pritom výkonom 100 MW.

Ako sme už spomínali, pozostáva batériových úložísk Tesla PowerpackTie môžu slúžiť na ukladanie prebytočnej energie vyprodukovanej obnoviteľnými zdrojmi, ako záložný zdroj v prípade výpadku bežnej elektrickej siete, na stabilizáciu bežnej elektrickej siete či znižovanie cien elektriny vhodným manažmentom ich nabíjania a spätného poskytovania elektriny bežnej sieti.

90 % redukcia nákladov

V jednom z našich článkov sme informovali, že za pol roka prevádzky ušetrili miestny odberatelia vďaka batérii na nákladoch za elektrickú energiu 8,9 milióna $. Odhaduje sa pritom 90-percentná redukcia nákladov spojených s prevádzkou elektrickej siete. Austrálsky energetický operátor potvrdil, že batéria je rýchlejšia, precíznejšia a prináša vyššiu hodnotu ako konvenčná parná turbína.

Celková cena

Celková cena tohto „zázraku“ však nebola dlho známa. Tú sme sa dozvedeli až nedávno z dokumentov spoločnosti Neoen, ktorá ju riadi, pričom prevádzkuje aj susednú veternú farmu. Podľa dokumentov stálo vybudovanie obrovskej „Tesla batérie“ HPR 56 miliónov €.

Pomohla pritom spoločnosti Neoen dosiahnuť príjmy za poskytovanie služieb energetickej siete a predaj energie vo výške 8,1 milióna € a 6,7 milióna € za skladovanie a predaj elektriny. Nepoznáme síce prevádzkové náklady spoločnosti ani jej čistý zisk, tieto čísla však napovedajú, že investície do batérie budú veľmi rýchlo návratné.

Batérie od Tesly mohli byť zdarma

Počas realizácie tohto najväčšieho batériového systému na svete sa objavili pochybnosti o tom, že Tesla dokáže v potrebnom čase dodať svoje batérie Powerpack s celkovou kapacitou 100 MW. Na to Elon Musk reagoval vyjadrením, že ak sa to Tesle nepodarí do 100 dní, batérie poskytne zdarma. To sa jej však našťastie podarilo. 🙂

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Majiteľ solárnej strechy Tesla hovorí nákladoch, úsporách, výkone a údržbe
Tesla Powerwall batérie ušetrili počas horúčav 500 000 $ za týždeň
Tesla začala meniť rodinné domy na najväčšiu virtuálnu elektráreň sveta

Zdroj: Electrek, titulná fotografia: Neoen

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

Pridajte komentár