Tesla Powerwall batérie ušetrili počas horúčav 500 000 $ za týždeň

0

Máme tu ďalší dôkaz toho, že batériové energetické úložiská Tesla Powerwall, ako aj iné zariadenia tohto typu, majú pred sebou obrovskú budúcnosť. Veď počas týždňa extrémnych horúčav ušetrili energetickej firme pol milióna dolárov. Ako je to možné?

Na úvod pre istotu uvádzame, že Tesla Powerwall je nástenná batéria (13,5 kWh), ktorá pozostáva z rovnakých batériových článkov ako batéria elektromobilu Tesla Model 3. Slúži ako „doplnkové“ úložisko elektrickej energie, ktoré môže ukladať energiu napríklad zo solárnych systémov či priamo zo siete. Tú je potom možne v prípade potreby hocikedy čerpať.

Výhodná ponuka pre zákazníkov…

Americká energetická spoločnosť Green Mountain Power (GMP) začala minulý rok ponúkať zákazníkom Tesla Powerwall za veľmi výhodných podmienok. A to za jednorázový poplatok vo výške 1 500 $ + paušál 15 $ mesačne po dobu 10 rokov. Tzn. celkové náklady 3 300 $. Powerwall pritom vtedy stála 5 500 $, pričom dnes je to už 5 900 $ + 700 $ za potrebný hardvér.

tesla powerwall 2

Nástenné domáce úložisko Powerwall 2. Zdroj: Tesla

…znamenala vysoké investície pre firmu, ale

Firma teda investovala do tohto systému nemalé peniaze, keďže nainštalovala svojim zákazníkom 2 000 batériových úložísk. A zdá sa, že sa jej vrátia tieto investície skôr ako čakala. Počas extrémne horúceho týždňa vďaka Powerwall batériám totiž ušetrila neuveriteľných 500 000 $.

Ako ušetrili Powerwally pol milióna?

Na ušetrení tak vysokej sumy peňazí za jediní týždeň sa podieľali 2 faktory. Tým prvým bolo to, že v čase najväčších horúčav prudko stúpla cena elektriny počas špičky. A to z dôvodu, že keď prišli ľudia z práce, zapli svoje klimatizácie alebo ventilátory. Tým významne stúpol dopyt po energii a aj jej cena.

Avšak spoločnosť GMP nemusela počas špičky nakupovať túto predraženú energiu, pretože tú čerpali jej zákazníci z batérie Powerwall, ktorá sa nabila lacnou elektrinou mimo špičky. Do hry však stúpil aj 2. faktor, a to poplatok za veľkokapacitný prenos energie. Ten sa vypočíta na základe konkrétnej hodiny v roku, kedy sa spotrebovalo najviac energie.

A to bolo práve v čase, kedy ľudia požívali svoje chladiace zariadenia. Spoločnosť GMP však vtedy využívala Powerwall batérie, čím sa jej podarilo znížiť tento poplatok na takú hodnotu, že dokopy ušetrila spomínaných 500 000 dolárov.

SÚVISIACE ČLÁNKY (pokračovanie článku nižšie):
Tesla začala meniť rodinné domy na najväčšiu virtuálnu elektráreň sveta
Elon Musk chce prebrať Teslu do súkromného vlastníctva, a to za 71 miliárd $
Majiteľ solárnej strechy Tesla hovorí nákladoch, úsporách, výkone a údržbe

Takže budúcnosť je zdá sa jasná, a to stabilizácia a riadenie siete pomocou virtuálnych elektrární, pozostávajúcich z množstva batériových úložísk typu Tesla Powerwall či Powerpack.

Zdroj: Cleantechnica, titulná fotografia: Tesla

tesla magazin zdielanie

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

Pridajte komentár