Najväčšia batéria sveta od Tesly ušetrila za pol roka 9 miliónov $

0

Tesla nie je len o elektromobiloch. Dôležitou súčasťou jej portfólia sú energetické produkty, ktoré zabezpečujú čistú elektrinu a šetria náklady. Dôkazom toho je aj najväčšia Li-Ion batéria (Powerpack) na svete, ktorá ušetrila v rámci juhoaustrálskej siete za pol roka takmer 9 miliónov $.

Batéria Tesla Powerpack s celkovou kapacitou 129 MWh, čo je ekvivalent 1 720 batérií Tesly Model 3 „Long Range Battery“ (75  kWh) a výkonom 100 MW bola nainštalovaná v Južnej Austrálii v novembri 2017. Tamojšia vláda nazýva tento energetický systém ako Hornsdale Power Reserve (HPR), pričom ten jej robí od spustenia prevádzky určite veľkú radosť.

Na čo sa Powerpack využíva?

Tesla vyvinula batérie Powerpack ako obrovské úložiská energie. Tie môžu slúžiť na ukladanie prebytočnej energie vyprodukovanej obnoviteľnými zdrojmi, ako záložný zdroj v prípade výpadku bežnej elektrickej siete, na stabilizáciu bežnej elektrickej siete či znižovanie cien elektriny vhodným manažmentom ich nabíjania a spätného poskytovania elektriny bežnej sieti.

Akým spôsobom ušetrila 8,9 milióna?

Batériový systém HPR sa nabíja z elektrickej siete v čase, kedy stojí elektrina najmenej, t.j. v noci, kedy je jej prebytok. V čase špičky, ktorá bola v 1. štvrťroku vo večerných a v 2. štvrťroku v ranných hodinách, ju zas predával spätne do siete za oveľa vyššie sumy.

Okrem toho, že takýmto spôsobom energetický systém zarába, prispieva aj k stabilizácii siete, keďže poskytuje „dodatočnú“ energiu v čase najväčšieho dopytu, a teda preťaženia.

SÚVISIACE ČLÁNKY:
“Solárna strecha Tesla mi ušetrí až 300 dolárov mesačne,” hovorí majiteľ
Tesla Powerwall batérie ušetrili počas horúčav 500 000 $ za týždeň
Majiteľ solárnej strechy Tesla hovorí nákladoch, úsporách, výkone a údržbe

Zdroj: CleanTechnica, titulná fotografia: Hornsdale Power Reserve

tesla magazin zdielanie

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

Pridajte komentár