Mateho Rimaca volajú „Elon Musk Európy“. Čo hovorí o Tesle?

1

Chorvát Mate Rimac má len 31 rokov a už stihol založiť úspešnú „elektromobilku“ Rimac Automobili, ktorej technológie využívajú aj renomované značky. Zároveň šéfuje spoločnosti Greyp, ktorá sa špecializuje na výkonné elektrobicykle. Aj preto si vyslúžil prezývku „Elon Musk Európy“.

O automobilke Mateho Rimaca sme písali vo viacerých súvislostiach. A to napr. s jej hyperšportovými elektromobilmi Rimac Concept One a Rimac C_Two (vážny konkurent Tesly Roadster 2), či poskytovaní jej technológií automobilkám ako Koenigsegg, Hyundai a Kia a Automobili Pininfarina, pričom sa objavili aj informácie, že Rimac by mohol vypomáhať tiež Porsche, ktoré kúpilo podiel v tejto chorvátskej spoločnosti, či Bugatti.

Mate Rimac sa v rozhovore pre Newsweek vyjadril okrem iného na adresu Elona Muska, porovnávania jeho firmy s Teslou, ako aj na tému elektromobility, informuje Teslarati. V tejto súvislosti pritom povedal, že spomínané spoločnosti sa výrazne odlišujú.

Neporovnateľné spoločnosti

Spoločnosť Rimac Automobili sa podľa jej zakladateľa zameriava na exkluzívne hyper-elektromobily, zatiaľ čo Tesla bojuje vo veľkej bitke s cieľom narušiť masový trh. „Sme oveľa menšia spoločnosť, je však zrejme, že nás spájajú elektromobily. To čo robíme, robíme v oveľa menšom meradle a dosahu. Snažíme sa podieľať na prechode od fosílnej mobility k elektrickej a pomáhať iným automobilkám, aby sa stali elektrickými,“ povedal Mate Rimac.

Musk inšpiruje generácie

Dodal pritom, že si Elona Muska nesmierne váži, pričom jeho projekty považuje za hlboko inšpiratívne pre množstvo ľudí. Obzvlášť tie, ktoré sa týkajú jeho spoločnosti SpaceX. Podľa Rimaca nevedia ľudia oceniť, čo robí Elon Musk pre ľudstvo.

Vysielanie znovu-použiteľných rakiet do vesmíru, ktoré majú časom dobiť Mars, inšpiruje generácie, dodáva. Je to podľa neho presne to, čo inšpirovalo ľudí, keď sme pred 40 alebo 50 rokmi išli na Mesiac, pričom nič podobné sa už dlhé roky nekonalo. Rimacov veľký rešpekt pritom vyplýva aj z toho, že to nerobí za peniaze niekoho iného.

Spaľováky majú byť ako kone

Rimac tiež povedal, že elektromobilita je už jednoducho tu. Spaľovacie autá budú podľa neho súčasťou budúcnosti, ale v ich prípade to má byť podobné ako s koňmi, keď budú určené len pre veľmi malú klientelu. Elektromobilita má byť pritom len jedným z krokov na ceste k oveľa väčšej zmene, ktorá spôsobí to, že vodiči a vlastnenie automobilu sa stanú zastaranými.

SÚVISIACE ČLÁNKY:
„Slovensko by si malo brať príklad z chorvátskej elektromobilky Rimac“
Nový elektromobil od Rimac je najrýchlejším autom sveta. Pokorí aj Teslu Roadster
Hyundai a Kia investovali kvôli elektromobilom do chorvátskeho startupu

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

Jeden komentár

  1. Sympaťák tento Mate.. Narozdiel od strhaného Elona, ktorý to všetko draho platí naozaj z vlastných zdrojov a energie. Nech ho Boh ešte dlho ochraňuje!

Pridajte komentár