Tesla Roadster: Všetko, čo potrebujete vedieť o 2. generácii

Tesla Roadster z roku 2008 bola prvým vozidlom spoločnosti Tesla, ktorá sa v tých časoch ešte volala Tesla Motors. O jedenásť rokov neskôr šokoval Elon Musk celý svet pretavením 2. generácie tohto športového elektromobilu. Nikto totiž neočakával, že 16. novembra 2017, kedy Tesla naplánovala slávnostné predstavenie ťahača Semi, nám ukáže a predvedie plne funkčný prototyp nového Roadstera. A to navyše s brutálnymi špecifikáciami, ktoré sú ako z budúcnosti.

Tesla Roadster – špecifikácie

Typ: roadster (presklená strecha), 2+2 miesta na sedenie
Pohon: plne elektrický, obe nápravy (AWD – 4×4), 3 elektromotory
Krútiaci moment: 10 000 Nm
Maximálna rýchlosť: viac ako 400 km/h
Zrýchlenie (0 – 100 km/h): 2,1 s
Zrýchlenie (0 – 160 km/h): 4,2 s
Zrýchlenie (0 – 400 m): 8,9 s
Kapacita batérie: 200 kWh
Dojazd: 1 000 km (EPA)

TIP: NAJNOVŠIE ČLÁNKY O TESLE ROADSTER

SÚVISIACE ČLÁNKY: 
Nová Tesla Roadster spozorovaná a odfotografovaná v rámci bežnej premávky

Raketové technológie

Elon Musk sa prostredníctvom svojho Twitter konta vyjadril, že do novej Tesly Roadster boli implementované raketové technológie, čo tomuto modelu otvára úplne nové obzory. To nie je žiadnym prekvapením, keďže Elon Musk šéfuje aj spoločnosti SpaceX, ktorá vyvíja, vyrába a prevádzkuje vesmírne rakety.

Navyše obe spoločnosti už spolupracovali aj v minulosti. Veď napríklad v Tesle Model S P100D s tzv. Ludicrous Mode je integrovaný špeciálny stýkač, vďaka ktorému je tento model najrýchlejšie akcelerujúcim sériovo vyrábaným automobilom na svete. Ten je vyrobený zo superzliatiny Inconel, ktorá bola pôvodne použitá v motore kozmickej lode od SpaceX.

Najrýchlejšie auto sveta

S akceleráciou z 0 na 100 km/h za 1,97 sekundy prekoná aj mnohé monoposty Formuly 1. Sériový model tak bude s najväčšou pravdepodobnosťou najrýchlejšie akcelerujúcim sériovo vyrábaným automobilom sveta. Tento primát preberie po spomínanom sedane Tesla Model S P100D (Ludicrous Mode), ak sa do tej doby neobjaví iný extrémny „šprintér“.

Tesla Roadster 2 však bude neskôr ešte rýchlejšia. Elon Musk totiž potvrdil, že predstavený prototyp má špecifikácie základnej verzie, pričom bude k dispozícii aj špeciálny derivát, ktorý má byť výkonnostne ešte o level vyššie. Ten má byť údajne tak silný, že by dokázal aj vzlietnuť.

Tesla Roadster – interiér

Interiér nového modelu Tesla Roadster ide v šľapajách aktuálnej novinky Model 3. Môžeme ho teda pokojne označiť za sparťanský či minimalistický. Zaujme v ňom najmä obrovský, jemne prehnutý displej, ktorý tvorí stredovú konzolu. Nemenej zaujímavý je určite aj volant, ktorý je takým hybridom volantu Formuly 1 a seriálového vozidla KITT. Je však viac ako otázne, či sa dostane aj do sériovej verzie. Posledným prvkom interiéru, ktorý na zaujme na prvý pohľad, sú výrazne tvarované športové sedadlá.

Tesla Roadster – cena

Cena základného modelu Tesla Roadster je 200 000 USD (cca 170 000 €). Prvé vozidlá z limitovanej edície (1 000 ks), tzv. „Founders Series“, vyjdu na 215 000 €. Pre tých, ktorým sa to zdá veľa, pripomíname cenovku hyperšportu Bugatti Chiron, ktorého dynamika sa približuje Roadsteru. Tento Talian stoji až 14-krát viac, a to 2,4 milióna eur. Za rezerváciu základnej verzie je nutné zaplatiť 43 000 €, za „Founders“ verziu je nutné zložiť plnú sumu, t.j. 215 000 €.

Tesla Roadster zadarmo?

V júni 2017 predstavila Tesla nový Referral program, ktorý obsahoval tajný level. Ten sa otvoril majiteľom Tesiel po 5 úspešných odporúčaniach, pričom v rámci neho získali 10 % zľavu na 2. generáciu Tesly Roadster. Za každé ďalšie odporúčanie si mohli pripísať ďalšiu zľavu vo výške 2 %. To znamenalo 100 % zľavu v prípade 50 úspešných odporúčaní. A známemu youtuberovi Benovi Sullinsovi sa podarilo „predať“ prostredníctvom svojho referral kódu až 55 elektromobilov Tesla Model S a Model X. Nový Roadster tak dostane zadarmo. A kedy sa ho dočká?

Tesla Roadster – uvedenie na trh

Druhej generácie športového elektromobilu Tesla Roadster by sme sa mali podľa Elona Muska dočkať v roku 2020. Veríme, že v rámci budúcich modelov značky sa Tesle začne dariť dodržiavať stanovené termíny a ciele. A to aj v prípade modelu Roadster.

Zdroje: Tesla, Elon Musk. Fotografie: Tesla