Lucid Air sa má stať lídrom v oblasti dojazdu elektromobilov – min. 712 km (EPA)?

6

Predstavenie, ako aj spustenie výroby elektrického sedanu Lucid Air, za ktorým stojí šéf-konštruktér Tesly Model S, sa pomaly blíži. Pribúdajúce informácie naznačujú, že pôjde o extra efektívne vozidlo. Zdá sa pritom, že tento model by sa mohol stať osobným elektromobilom s najväčší dojazdom na svete.

Šéfovi a technickému riaditeľovi amerického startupu Lucid Motors, Petrovi Rawlinsonovi, sa už podarilo participovať na výbornom elektrickom sedane. A to v pozícii viceprezidenta spoločnosti Tesla a šéf-konštruktéra Modelu S. Možno aj preto znejú jeho superlatívy na adresu ich prvého elektromobilu Lucid Air o niečo dôveryhodnejšie ako v prípade predstaviteľov mnohých iných startupov a automobiliek ohľadom vlastných elektromobilov, ktoré chystajú.

Rawlinson sa už nechal počuť, že Lucid Air prejde na 1 kWh energie 6,4 alebo až 8 km a zosadí z trónu terajšieho kráľa dojazdu a účinnosti, ktorým je Tesla. Tieto slová sa americký stratup snažil podporiť aj testovacou jazdou predprodukčných prototypov.

Tá prebiehala na amerických diaľniciach pri tamojšej maximálnej rýchlosti 70 mph (113 km/h), kde obe testované vozidlá mali dosiahnuť reálny dojazd cez 400 míľ (644 km), pričom v batériách ešte ostala nejaká disponibilná „šťava“. Samozrejme, z tohto ale nevieme vyčítať presnú efektivitu vyjadrenú spotrebou energie, nakoľko zatiaľ nepoznáme údaj o kapacite batérie a test neprebehol v rámci štandardizovaného jazdného cyklu.

V prípade kapacity batérie sa v poslednej dobe spomína hodnota 110 kWh, čo je o 10 kWh viac ako v prípade Tesly Model S Long Range Plus, ktorá je aktuálne osobným elektromobilom s najväčším oficiálne validovaným dojazdom na svete – 402 míľ / 647 km podľa pomerne prísneho a realistického cyklu EPA.

Minimálne 712 km?

A aktuálne spoločnosť Lucid Motors zverejnila tweet, v ktorom naznačuje, že v utorok spoznáme dojazd ich elektromobilu Lucid Air. A dodáva, že pôjde o nastavenie nového štandardu pre elektrické vozidlá. V rámci priloženej upútavky máme možnosť vidieť počítadlo míľ, ktoré sa pozastaví na hodnote 402 míľ, čo je hodnota dojazdu spomínanej Tesly Model S a následne pokračuje až k hodnote 442 míľ – 712 km.

Tým zrejme naznačuje, že Lucid Air ponúkne minimálne takýto dojazd, čo je presne o 10 % viac ako v prípade Modelu S LR+. Americký startup nás tak zrejme úmyselne udržiava v „napätí“, veď batéria modelu Lucid Air by mala mať o 10 % väčšiu kapacitu ako Model S, čo by znamenalo identickú účinnosť oboch vozidiel.

Sme teda zvedaví na to, čo prinesie avizovaný utorok. Oveľa viac informácií sa pritom dozvieme 9. septembra v rámci oficiálnej premiéry vozidla. Jeho výroba by mala byť odštartovaná koncom roka. Spustenie dodávok zákazníkom sa očakáva v budúcom roku.

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Vyzývateľ Tesly Model S má byť najaerodynamickejším luxusným autom sveta
Mercedes EQS ponúkne dojazd cez 700 km, uvádza šéf značky
Sedan Lucid Air s dojazdom cez 640 km dostane 1 800-koňovú verziu

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

6 komentárov

  1. Je to zrejme potenciálny konkurent Tesly. Konieckoncov, kto iný by mohol úspešne konkurovať Tesle, ako bývalý šéfkonštruktér Tesly model S?
    Ináč mimochodom by ma zaujímalo (len ako klebeta, chlieb kvôli tomu určite lacnejší nebude), prečo sa tí dvaja – Elon Musk a Peter Rawlinson vlastne „rozišli“. Žeby dvaja kohúti na jednom smetisku, ktorí sa neznesú? Jeden tvrdohlavejší ako druhý?

Pridajte komentár