Veľký vyzývateľ Tesly Model S má byť najaerodynamickejším luxusným autom sveta

1

Extrémne výkonný elektrický sedan Lucid Air má svojím dojazdom prekonať aj aktuálneho lídra v tejto oblasti, ktorým je Tesla Model S Long Range Plus. A to aj vďaka svojej vynikajúcej aerodynamike, ktorá má z neho urobiť najaerodynamickejší luxusný automobil na svete.

Lucid Air, za ktorým stojí šéfkonštruktér Modelu S, Peter Rawlinson (aktuálne CEO a CTO Lucid Motors), by sa mohol stať skutočným konkurentom dnes už ikonického sedanu od Tesly. Veď ho v mnohých parametroch predčí, aj keď zatiaľ len na papieri.

Jedna z verzií by mala ponúkať výkon okolo 1 000 konských síl, pričom neskôr je v pláne aj 3-motorový variant s výkonom 1 800 koní. Mnohých elektromobilistov však viac zaujíma dojazd. A ten vyzerá na základe pomerne nedávneho testu „beta-prototypov“ veľmi nádejne.

Veď v ňom dosiahli obe testované vozidlá dojazd 400 míľ (644 km), pričom v ich batériách zostala ešte nejaká „šťava“. Táto hodnota je o to zaujímavejšia, že bola dosiahnutá na diaľnici. Treba však dodať, že v USA je diaľničný limit 110 km/h. Aj tak sa však dá očakávať vyšší oficiálny dojazd, a to aj v rámci štandardizovaného cyklu EPA.

Ďalšou zaujímavosťou je, že Lucid Air by mal byť vybavený batériou s kapacitou 110 kWh, čo je o 10 kWh viac ako v prípade Tesly Model S. Takže tieto 2 elektromobily by mohli zviesť tesný súboj o kráľa efektivity vyšších tried.

„Svetový rekordér“

Kalifornská automobilka Lucid Motors pritom aktuálne informuje, že ich prvý elektromobil bude vysoko efektívny aj vďaka mimoriadnej aerodynamike, ktorú vyjadruje koeficient odporu vzduchu 0,21. Pre porovnanie, Tesla Model S dosahuje hodnotu 0,24 a menší Model 3 0,23.

Vďaka tejto hodnote má ísť o najaerodynamickejší automobil na svete. Nuž, uvidíme. Spoločnosť Lightyear totiž tvrdí, že ich pripravovaný veľký „solármobil“ Lightyear One dosiahol počas „aero-testov“ koeficient odporu vzduchu 0,20, pričom tento model sa bude radiť do luxusného segmentu minimálne svojou cenou. Čínsky GAC dokonca sľubuje elektromobil s hodnotou z ríše snov – 0,146.

Každopádne, koeficient odporu vzduchu určite nepatrí medzi najdôležitejšie parametre. Tie finálne sa pritom v prípade modelu Lucid Air dozvieme 9. septembra, kedy bude predstavená produkčná verzia.

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Lucid Air je lepší ako Tesla Model S, tvrdí „šéfkonštruktér“ oboch vozidiel
Vynovená Tesla Model S dosiahla v rámci dojazdu EPA historický míľnik
Čínsky e-sedan od BYD poodhalil európsku cenu. Ponúkne špeciálnu batériu

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

Jeden komentár

Pridajte komentár