Máme dôkazy, že nová Kia Soul EV bude mať viac ako 2-násobný dojazd

0

Pomerne nedávno sa objavili správy, že nová generácia elektromobilu Kia Soul EV zdieľa platformu s koncernovým Hyundaiom Kona Electric. Aktuálne špionážne fotografie, v rámci ktorých môžeme vidieť dojazd testovacieho vozidla, nám naznačujú, že si z Kony požičia aj pohonnú jednotku.

Nová generácia modelu Kia Soul EV tak neponúkne len viac priestoru vďaka väčšiemu rázvoru (+ 30 mm) a batérii integrovanej do podlahy. Dočkáme sa pravdepodobne aj významného zvýšenia dojazdu a výkonu. Špionážna fotografia testovacieho prototypu odhaľuje jeho zostatkový dojazd 437 km pri 92 % kapacite batérie.

Matematicky to znamená dojazd 475 km pri batérii nabitej na 100 %. A to naznačuje, že v útrobách nového Soulu EV sa pravdepodobne nachádza batéria s kapacitou 64 kWh. Veď koncernové modely Kia e-Niro a Hyundai Kona Electric sú vybavené batériou takejto kapacity, pričom dosahujú dojazd 485 km (WLTP), resp. 470 km (WLTP)/415 km (EPA).

kia niro ev dojazd

Zdroj: Carscoops

A keďže nepredpokladáme, že nová Kia Soul EV bude mať iné zvyšné komponenty elektrického pohonu, polepší si pravdepodobne aj po stránke výkonu a dynamiky. Koncernové modely sú pri použití 64 kWh batérie vybavené elektromotorom vyladeným na výkon 150 kW. Jeho krútiaci moment je pritom famóznych 395 Nm.

K dispozícii pravdepodobne aj lacnejšia verzia

Modely Kia e-Niro a Hyundai Kona Electric sa ponúkajú aj s menšou 39,2 kWh batériou. Tá im zabezpečuje dojazd 312 km, resp. 300 km (WLTP). Ich motor pritom ponúka nižší výkon 99 kW, krútiaci moment 395 Nm sa ale nemení. Táto pohonná jednotka bude vhodná pre tých, čo nepotrebujú väčší dojazd ani výkon, pričom určite ušetria pár tisíc €.

Bude hrať vyššiu ligu

V porovnaní s aktuálnou generáciou, tak bude hrať novinka úplne inú ligu. Veď súčasný model ponúka 30 kWh batériu, dojazd 250 km podľa „optimistickej“ normy NEDC, výkon 81 kW a krútiaci moment 285 Nm. Navyše dostane modernejší dizajn exteriéru aj interiéru, v ktorom nájdeme nový volant, výduchy ventilácie, stredovú konzolu s novým voličom „prevodov“ či väčšie displeje.

Nová Kia Soul EV by mala byť predstavená koncom tohto alebo začiatkom budúceho roka. Veríme, že si zachová pôvodnú cenu v prípade verzie s 39,2 kWh batériou. T.j. okolo 30 000 €

SÚVISIACE ČLÁNKY (pokračovanie nižšie):
Kia Niro EV “bije” 2-krát drahšie prémiové elektrické SUV-éčka
Top Gear: Hyundai Kona Electric je najlepší cenovo dostupný elektromobil
Elektrický hatchback Volkswagen ID bude stáť menej ako 25 000 €

Zdroj špionážnych fotografií: Carscoops, titulná fotografia (konceptu): Kia

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

Pridajte komentár