Hyundai predstavil faceliftovaný model Kona Electric

0

Obľúbený elektromobil Hyundai Kona Electric sa dočkal faceliftu. Zmeny sa pritom dotkli najmä dizajnu, technológií a praktických riešení. Verzia s kapacitne menšou batériou si polepšila aj na dojazde.

Od uvedenia na trh v roku 2018 prevýšil záujem o model Hyundai Kona Electric v Európe všetky očakávania. Za dva roky sa celosvetovo predalo viac ako 120 000 kusov, pritom viac ako 53 000 v Európe.

Faceliftovaný Hyundai Kona Electric je teraz o 25 mm dlhší, pričom prešiel viacerými úpravami exteriéru. Zmenil sa napríklad dizajn prednej časti, vrátane svetiel či nárazníka. Zadný nárazník obohatila nová lišta a nové sú aj horizontálne natiahnuté zadné svetlomety.

V rámci interiéru je novinkou 10,25-palcová digitálna prístrojová doska. Okrem toho sa na požiadanie dodáva aj 10,25-palcová obrazovka AVN (Audio, Video, Navigácia), ktorá prináša nové možnosti konektivity. Jednotka AVN združuje viacero prvkov multimédií a komfortu vrátane prepojenia Bluelink, služieb Hyundai LIVE Services a Apple CarPlay či Android Auto. Zákazníci, ktorí si vyberú 8-palcovú verziu systému Display Audio, dostanú možnosť využívať bezdrôtové prepojenie mobilného telefónu s vozidlom prostredníctvom Apple CarPlay a Android Auto.

Nová aktualizácia rozhrania Bluelink umožní jednoduchšie a pohodlnejšie ovládanie vozidla pomocou mobilného telefónu alebo hlasom. Aplikácia zobrazí aktuálny stav batérie a dojazd vozidla a pokiaľ je pripojené na nabíjačku, tak aj čas nabíjania. Majitelia majú prístup k pokročilému nastavovaniu systému ovládania batérie. Dokážu upraviť čas nabíjania, aby čo najviac vyhovoval ich potrebám a rozpočtu a využívali najlepšie možné ceny elektrickej energie.

Vďaka diaľkovému ovládaniu nabíjania Remote Charging môžu vodiči modelu Kona Electric kedykoľvek spustiť či zastaviť nabíjanie a stačí im na to iba stlačiť tlačidlo v mobilnej aplikácii Bluelink. Ak je vozidlo v chladných mesiacoch pripojené na nabíjačku, môžu si užívatelia vďaka diaľkovému ovládaniu klimatizácie nastaviť kúrenie tak, aby bol interiér v požadovanom čase vyhriaty.

Verzia s dlhým dojazdom (64 kWh batéria) disponuje elektromotorom s maximálnym výkonom 150 kW (204 k). Kona Electric s ním zrýchli z 0 na 100 km/h za 7,9 sekundy. Základná verzia využíva batériu s kapacitou 39,2 kWh. Tá z 0 na 100 km/h zrýchli za 9,9 sekundy. Verzia s predĺženým dojazdom dosahuje maximálnu rýchlosť 167 km/h, v prípade štandardnej batérie je to 155 km/h. Obe verzie poskytujú maximálny krútiaci moment 395 Nm.

Základná verzia si polepšila na dojazde

Čo sa týka dojazdu, facelift priniesol základnej verzii zvýšenie dojazdu z 289 na 305 km (WLTP). A to zrejme najmä vďaka použitiu nových pneumatík s nízkym valivým odporom. 64 kWh verzia sa dočkala zvýšenia dojazdu zo 449 na 484 km (WLTP) ešte pred faceliftom (vo výrobe od marca).

Lítiovo-iónové polymérové batérie modelu Hyundai Kona Electric podporujú rýchlonabíjanie maximálnym výkonom 100 kW, pričom z 10 na 80 % sa nabijú za 47 minút. Na požiadanie môže byť Kona Electric vybavená aj 10,5 kW palubnou trojfázovou nabíjačkou, ktorá výrazne skracuje čas nabíjania na trojfázových AC nabíjačkách.

 Typ nabíjaniaKona Electric

64 kWh

Kona Electric

39,2 kWh

Rýchle nabíjanie
jednosmerným prúdom
10 — 80 %
50 kW nabíjačka64 min48 min
100 kW nabíjačka47 min47 min
Bežné nabíjanie
striedavým prúdom
10 — 100 %
7,2 kW palubná nabíjačka9 h 15 min6 h
10,5 kW palubná nabíjačka6 h 50 min4 h 20 min
Pomalé nabíjanie ICCB
10 — 100 %
(220 V/12 A)28 h17 h

 

Vyššia miera bezpečnosti

Faceliftovaný Hyundai Kona Electric dostal do výbavy viacero bezpečnostných a asistenčných systémov, ktoré prinášajú vyššiu úroveň bezpečnosti. A to napríklad:

· [NOVINKA] Asistent monitorovania mŕtveho uhla (BCA)
· [NOVINKA] Asistent upozorňujúci na vozidlá približujúce sa v priečnom smere
· [NOVINKA] Upozornenie na odjazd vpredu stojaceho vozidla (LVDA)
· [NOVINKA] Upozornenie na bezpečné opustenie vozidla (SEW)
· [NOVINKA] Upozornenie na prítomnosť cestujúcich na zadných sedadlách (RSA)
· Systém autonómneho núdzového brzdenia a systém varovania pred čelným nárazom FCW
· Adaptívny tempomat s funkciou „auto stop a štart” (SCC w/ S&G)
· Systém na automatické udržanie vozidla v jazdnom pruhu so sledovaním vozidla pred sebou (LFA)
· Systém na automatické udržanie vozidla v jazdnom pruhu (LKA)
· Informácia o maximálnej povolenej rýchlosti – asistent sledovania dopravných značiek (ISLW)
· Systém na sledovanie únavy vodiča (DAW)

Zdroj: tlačová správa (Hyundai)

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Unikli špecifikácie Hyundaiu 45 EV: Dojazd cez 500 km či extrémne nabíjanie
Hyundai má novú značku pre elektromobily – IONIQ. Chystá 3 nové modely
KIA chystá 7 nových elektromobilov. Načrtla ich dizajn

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Pridajte komentár