Vynovený Hyundai Kona Electric má väčší dojazd, pričom batéria sa nezmenila

1

Nórske zastúpenie automobilky Hyundai začiatkom roka oficiálne informovalo, že Hyundai Kona Electric sa dočká viacerých vylepšení, vrátane zvýšenia dojazdu na 484 km (WLTP). Doteraz však nebolo jasné vďaka čomu.

Hyundai Kona Electric sa dostal na prvé trhy na jar 2018, pričom výrobca vtedy uvádzal dojazd (podľa cyklu WLTP) 300 km (verzia s 39,2 kWh batériou), resp. 470 km (64 kWh).

V decembri 2018 však informoval, že znížil tieto hodnoty na 289, resp 449 km (WLTP), pretože sa zistilo, že nezávislá organizácia, ktorá dohliadala na testovací proces, neúmyselne poskytla nesprávnu metodiku. Z tohto dôvodu boli vozidlá testované neprimerane dlhú dobu v rámci mestského cyklu.

No a vynovená elektrická Kona so 64 kWh batériou bude mať po novom dojazd 484 km (WLTP), čo je naozaj výborná hodnota. Polepšila si teda o 35 km, resp. 8 %. Vylepšenia sa pritom vzťahujú na vozidlá vyrábané od marca tohto roka, vrátane tých, ktoré schádzajú z „čerstvých“ liniek závodu v Českej republike.

Z januárovej „nórskej“ tlačovej správy vyplýva, že na zvýšení dojazdu by sa mohli podieľať aj nové pneumatiky Michelin Primacy 4. Je však viac ako pravdepodobné, že tie samé o sebe nedokážu zabezpečiť zvýšenie dojazdu o 8 %.

„Revízia podvozka“

Teraz už vďaka portálu Autocar vieme, že na zvýšení dojazdu neparticipuje batéria vozidla, ktorá zostala zachovaná. A na svedomí to nemá ani aktualizácii softvéru, ako tomu býva napr. u spoločnosti Tesla, ktorá dokáže pomocou aktualizácií na diaľku zvýšiť dojazd svojich elektromobilov.

Za zvýšeným dojazdom o 35 km (WLTP) totiž stojí „revízia podvozku“, ktorá priniesla redukciu mechanického odporu a trenia, čo súvisí aj s pohybom vozidla po vozovke. Takže nové pneumatiky určite zohrávajú pomerne dôležitú úlohu.

Vynovený Hyundai Kona Electric tiež ponúkne lepší jazdný výkon, a to vďaka lepšej „priľnavosti“. Nemalo by tak zrejme už dochádzať k strate trakcie pri prudkom zošliapnutí akcelerátora, na čo sa sťažovali niektorí majitelia aj novinári.

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Hyundai a Uber predstavili elektrický lietajúci „taxík“ pre mestskú mobilitu
Koncern Hyundai predstavil svoje plány v oblasti elektromobility do roku 2025
Obrovský test zimného dojazdu 20 populárnych elektromobilov

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

Jeden komentár

Pridajte komentár