Elektrický Aspark Owl „je najrýchlejšie akcelerujúce auto sveta“ a ide do predaja

1

Japonská plne elektrická beštia Aspark Owl sa už onedlho dostane k prvým zákazníkom. A to podľa výrobcu ako „najrýchlejšie akcelerujúce auto sveta“. Má pritom niesť aj ďalšie svetové prvenstvo. Extrémne parametre sú podľa očakávania vykúpené extrémnou cenou.

Aj keď sú hyperšportové elektromobily len trhovým „výklenkom“ pre „horných 10 000“, sú nepochybne dobrou reklamou pre elektromobilitu. A to nielen z dôvodu, že búrajú ešte stále zaužívaný mýtus o „pomalých elektromobiloch“.

A takýto elektromobil prichádza aj z Japonska v podobe modelu Aspark Owl. Zdá sa tak, že o titul najrýchlejšieho, resp. najrýchlejšie akcelerujúceho sériovo vyrábaného auta zabojujú elektromobily z troch kontinentov. Tesla Roadster 2 z Ameriky, Rimac C_Two a Pininfarina Battista (pohonný systém od Rimac) z Európy a spomínaný Aspark Owl z Ázie.

Šialené parametre

Súperi japonskej beštie to pritom budú mať minimálne v oblasti zrýchlenia veľmi náročné. Veď automobilka Aspark oznámila, že v rámci posledných testov dosiahlo vozidlo, ktoré smeruje do výroby, zrýchlenie z 0 na 60 mph (97 km/h) za 1,72 s.

Podľa výrobcu má ísť pritom o najrýchlejšie akcelerujúce auto na svete, a to aj vďaka šialenému výkonu „1 984 HP (konské sily) / 2 012 PS“, informuje portál Carscoops. Spomínaný čas sa pritom podarilo dosiahnuť na pneumatikách Michelin Pilot Sport Cup 2, ktoré sú schválené pre použitie na bežných cestných komunikáciách.

Podľa správ z minulého roka zabezpečujú pohon modelu Aspark Owl 4 elektromotory s krútiacim momentom 2 000 Nm. Maximálna rýchlosť 1 900 kg vážiaceho vozidla sa má zastaviť na hodnote 400 km/h. 64 kWh batéria (800V systém) dokáže zabezpečiť dojazd 450 km podľa zastaralého „optimistického“ cyklu NEDC. Tá sa pritom na 44 kW nabíjačke nabije za 80 min.

Najnižšie auto sveta?

Výrobca tiež uvádza, že Aspark Owl je pravdepodobne aj najnižším hyperšportom, ktorý môže jazdiť po bežných cestách. Jeho výška totiž dosahuje len 99 cm.

Japonská raketa podľa aktuálnych správ vstúpi na trh túto jeseň, pričom celkovo sa vyrobí len 50 kusov. A ako sa dalo čakať, táto špecialita nebude vôbec lacná. Veď cena vozidla je stanovená na 2 900 000 €.

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Elon Musk potvrdil, že Tesla Roadster 2 bude „dovybavená“ o raketové motory
Chorvátsky Rimac C_Two s výkonom 1914 koní sa chystá na homologizáciu
Bulharský startup stále sľubuje elektromobil s „mimozemskými“ parametrami

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

Jeden komentár

Pridajte komentár