Bulharský startup Alieno, ktorý mal vzniknúť v roku 2015, uverejnil v júli 2018 tlačovú správu k svojmu prvému elektromobilu Alieno Arcanum. Na základe uvedených parametrov, ako výkon cez 5 000 koní či dojazd cez 1 000 km, sa len ťažko verilo, že môže ísť o niečo skutočné. Bulhari však stále „sľubujú“ toto vozidlo, pričom ohľadom neho zverejnili ďalšie informácie.
Spoločnosť Alieno tvrdí, že pracuje na plne elektrickom hyperaute s „mimozemskými technológiami na palube“. Dostupný má byť vo viacerých verziách, ktoré sa líšia najmä výkonom (1 920 – 3 840 kW / 2 610 – 5221 koní; krútiaci moment: 4 440 – 8 880 Nm), kapacitou batérie (60, 120 a 180 kWh), určením („street“, „track“ a „race“) a cenou (750 000 – 1 500 000 €).
Dojazd verzie s najväčšou batériou má byť 1 020 km. Maximálna rýchlosť všetkých variantov sa má zastaviť na hodnote 488 km/h. Údaje o zrýchlení nie sú známe, majú byť oznámené neskôr.
Až 24 elektromotorov
O pohon sa starajú malé elektromotory s permanentným magnetom, ktorých vraj môže byť na jedno koleso 3 až 6, v závislosti od verzie. Využíva sa pritom vektorovanie krútiaceho momentu. Účinnosť pohonnej jednotky má dosahovať 97 %.
- Zdroj: Alieno
- Zdroj: Alieno
- Zdroj: Alieno
Grafénová LiPo batéria
Batériu majú tvoriť „grafénové lítium-polymérové články“. O efektívnu rekuperáciu energie pri brzdení či spomaľovaní sa majú postarať superkondenzátory. Batérie elektromobilu Alieno Arcanum majú pracovať pod napätím 800V a generovať výkon 11,7 MW (23,4 MW v špičke).
„Hlavný testovací jazdec a obchodný riaditeľ spoločnosti Alieno“, Ivan Kirov, uvádza, že ide o najvýkonnejší hyperšport na svete. Dodáva pritom, že extrémny výkon však musí byť využiteľný autom a aj jeho vodičom. Nesmie ísť o žiadneho „zabíjaka“, ale o auto, ktoré zabezpečí jazdné zážitky. A to sa im vraj podarilo.
Poslanie: „Mimozemské technológie“
„Zakladateľ, generálny riaditeľ a technický riaditeľ spoločnosti Alieno a hlavný konštruktér modelu Arcanum“, Ahmed Merchev, zas povedal, že ich prvý elektromobil je „elektrické hyperauto z budúcnosti s brutálnou technickou nadradenosťou“ a „vyjadrením ich poslania – vytvárať hyperautá s mimozemskými technológiami.“
Zatiaľ sa však skôr zdá, že ide skôr o „mimozemské reči,“ keďže elektromobil Alieno Arcanum s „dodacou lehotou 18 až 30 mesiacov“ sme zatiaľ videli len v rámci počítačových renderov.
- Zdroj: Alieno
- Zdroj: Alieno
- Zdroj: Alieno
Zdroj: Alieno
SÚVISIACE ČLÁNKY:
Japonský vyzývateľ Tesly Roadster 2 má byť najvýkonnejším autom sveta
Bulharský producent športiakov ide vyrábať elektromobily za 10 000 €
Chcete naozaj exkluzívny elektromobil? Fínsky startup má riešenie
5 komentárov
Objednam si dva, ak beru mimozemske peniaze. Nejake uz natlacim. 🙂
Až budem niekedy programovať videohru s pretekárskymi autíčkami, určite od firmy ALIENO kúpim licenciu na použitie úžasného dizajnu ich auta Alieno Arcanum. A možno mi to dajú gratis – v rámci ich reklamy…
A na čo ešte tak by mohlo byť to mimozemské auto užitočné? No neviem…
Na Slovenskè cesty Perfeto
Papier toho znesie… Dobre tomu rozumiem ze ta batéria dokáže dat 23MW pri 800V? Aj keď iba krátkodobo, ale uvedomuje si pán ktorý tento nezmysel predstavil že to je skoro 30kA? Ale áno papier znesie. Realita je úplne inde aj s tou maximálnou rýchlosťou. Hmotnosť toho zázraku je koľko? Na vodicak C?
Samé keci bla bla potrebujú dotácie o tom to je vimisliet sprostosti na papier zabrat obrovské dotácie potom dať bankrot a je zarobene