V SR ročne zomrie cca 5 000 ľudí kvôli znečisteniu ovzdušia. MŽP chystá pomoc

9

Niet pochýb o tom, že kvalita ovzdušia má zásadný vplyv aj na ľudské zdravie. Následky pritom môžu byť fatálne. Dôkazom sú nielen slovenské štatistiky predčasnej úmrtnosti v dôsledku znečisteného ovzdušia. Ministerstvo životného prostredia SR preto chystá v tejto oblasti pomoc a osvetu.

Podľa Európskej environmentálnej agentúry kvôli znečisteniu ovzdušia každý rok predčasne umiera viac ako 400-tisíc ľudí v Európe. Na Slovensku je to približne 5-tisíc predčasných úmrtí ročne.

Dlhodobé vystavenie vplyvu znečisťujúcich látok v ovzduší vedie k srdcovým ochoreniam, rakovine pľúc či ochoreniam dýchacej sústavy, akým je napríklad chronická obštrukčná choroba pľúc. Znečistenie ovzdušia negatívne vplýva na nervovú sústavu, obličky, pečeň a ďalšie orgány. Znečisťujúce látky v ovzduší dráždia nosovú či ústnu dutinu, oči i pokožku. Časté sú aj bolesti hlavy, závraty a nevoľnosť.

Spolupráca na viacerých úrovniach

Ministerstvo životného prostredia SR bude užšie spolupracovať so samosprávami a mimovládnymi organizáciami, aby našlo vhodný spôsob, ako pomôcť tým, ktorých zdravotný stav sa zhoršil kvôli znečistenému ovzdušiu. Osloví aj ďalšie zainteresované inštitúcie a odbornú verejnosť.

Ján Budaj, minister životného prostredia, už niekoľko ráz podčiarkol, že prvoradým cieľom úsilia práce rezortu je ochrana ľudského života a kvality prostredia, v ktorom žijeme.

„Lepšia informovanosť a osveta“

Neuspokojivá situácia s kvalitou ovzdušia na Slovensku pramení aj v nedostatočnej informovanosti verejnosti. Preto minister Budaj bude zo všetkých síl podporovať rapídne zlepšenie informovanosti o kvalite ovzdušia na Slovensku a v konečnom dôsledku zníženie počtu úmrtí z dôvodu jeho znečistenia.

„Chceme lepšiu osvetu a informovanosť. Je dôležité, aby si každý uvedomil, či pôjde do práce na aute s naftovým motorom alebo využije elektromobil, bicykel, prípadne iný ekologický spôsob dopravy, či bude doma používať na vykurovanie domácnosti uhlie, nekvalitné drevo alebo uprednostní ekologickejšiu alternatívu,“ prízvukoval minister Budaj a dodal: „Ide totiž nielen iba o čisté ovzdušie, ale najmä o naše zdravie a životy.“

Zdroj: tlačová správa (MŽP SR)

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Zníženie znečistenia ovzdušia vplyvom koronavírusu zachraňuje životy
Náhrada 1 spaľováku elektromobilom môže v sociálnej oblasti ušetriť 10 000 $
Znečistené ovzdušie je veľký problém. Môže byť aj príčinou psychóz, vrátane depresie

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

9 komentárov

  1. Nech sa na mňa pán minister Budaj, ktorého si veľmi vážim, neurazí, ale je to tak jednoduché:
    1. Nespaľovať fosílne palivá (alebo radikálne ich spaľovanie obmedziť),
    2. Nespaľovať odpady (alebo radikálne ich spaľovanie obmedziť).
    Vybavené! Rukybozkávam rakovina, alergie a ďalšie súčasné moderné pliagy!

    • same keci ze takéto články sem dávate ten povedal ta povedala oni povedali taka a onaka inštitúcia zisťovala keci.Ja to nechápem ked su elektromobimi také čisté a uzasne prečo ich každý nekupuje asi vieme ze prečo

    • Alergia je spôsobená alergénmi prečo potom alergik nemôže peľ a iné . Obstrukcia pľúc skôr fajčenie . Mimovládky by si mali ísť zarobiť do zahraničia a Budaj do basy stbak . Jasne potrebujú rýchlo pretlačiť biznis s elektromobilmi bohatý kychaju. Mimovládky nech sa starajú o seba a Budaj tiež v prvom rade …

  2. same keci ze takéto články sem dávate ten povedal ta povedala oni povedali taka a onaka inštitúcia zisťovala keci.Ja to nechápem ked su elektromobimi také čisté a uzasne prečo ich každý nekupuje asi vieme ze prečo

    • lebo su ludia na Slovensku socky zdevastovane vladami svojho idola RF, takze si nemozu dovolit kupit ekologicke auto, ktore nezneprijemnuje zivot ostatnym a nezabija ludi a zivotne prostredie. Alebo je aj druha skupina – tzv. pomyleni ludia, ktori by aj mali na elektromobil, ale radsej si kupia rachotiaci spalovak a ukajaju sa na poprdkavajucich zvukoch. Brum-brum-vrr-rrrrrr, mysliac si, ze ich budu ostatni ludia obdivovat, pricom su skor na posmech a polutovanie.

  3. Keby nasi meraci rychlosti, tzv, policajti riesili aj dymiace auta, v ktorych je moderne si nechat upravovat SW aby pri kazdom pridani plynu cmudili ako stara avia, nebolo by tak zle ovzdusie… Takymto dymovniciam by mali hned odobrat evidencne cisla kym si nespravia nanovo STK a EK.

Pridajte komentár