Náhrada 1 spaľováku elektromobilom môže v sociálnej oblasti ušetriť 10 000 $

5

Kanadský výskum prišiel s veľmi zaujímavými číslami, ktoré sa týkajú elektromobility, ľudského zdravia a súvisiacich sociálnych benefitov.

Spolupráca medzi Asociáciou verejného zdravia v Toronte, organizácie Environmental Defence a Torontskej univerzity priniesla štúdiu, ktorá potvrdzuje, že nahradenie spaľovacích vozidiel elektromobilmi povedie k výraznému zníženiu skleníkových plynov a zlepšeniu kvality ovzdušia najmä v mestských oblastiach, čím je možné zachrániť množstvo ľudských životov.

Najdôležitejšie zistenia

V rámci štúdie sa modeloval prínos elektrických vozidiel v rámci oblasti „Väčšieho Toronta a Hamiltonu“, pričom sa dospelo k nasledujúcim zisteniam.

Nahradenie všetkých spaľovacích „automobilov a SUV“ elektrickými by malo v tejto oblasti zachrániť 313 ľudských životov ročne a priniesť sociálne benefity vo výške 2,4 miliardy $. „Čistejšie“ nákladné vozidlá majú zachrániť 275 životov za rok. Elektrifikáciou všetkých verejných autobusov sa má byť možné vyhnúť 143 predčasným úmrtiam ročne.

Po prepočte na jedno vozidlo (nahradenie 1 spaľováku 1 elektromobilom) sa dospelo k záveru, že to môže v rámci sociálnej oblasti priniesť benefity vo výške okolo 10 000 $. A to nám dáva ďalší pohľad na dotovanie nákupu elektrických vozidiel.

Podľa analýzy by to taktiež viedlo k zníženiu emisií skleníkových plynov v doprave o 70 %, t.j. o 8 mil. ton ročne, v rámci skúmanej oblasti „Väčšieho Toronta a Hamiltonu“.

Zdieľaný efekt

Podľa predsedníčky pracovnej skupiny Environmental Health, Helen Doyle, znečistenie ovzdušia vplyvom dopravy je zodpovedné za predčasné úmrtia na choroby ako astma, kardiovaskulárne stavy či rakovina pľúc. Ochorenia pritom môžu postihnúť každého, najviac však starších ľudí, malé deti, ľudí s celkovo horším zdravím, ľudí žijúcich v blízkosti frekventovaných ciest a ľudí, ktorí čelia sociálno-ekonomickým problémom.

Profesorka Marianne Hatzopoulou z CivMin dodáva, že z nahradenia spaľovacích vozidiel elektrickým profitujú všetci ľudia, nielen kupujúci.

Zdroje: Environmental DefenceUniversity of Toronto

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Zníženie znečistenia ovzdušia vplyvom koronavírusu zachraňuje životy
Podiel elektrických áut má vzrásť do r. 2040 na 58 %. Cenová parita už od r. 2022
Koronavírus mení pohľad ľudí na elektromobily, ukazuje prieskum

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

5 komentárov

  1. Kanaďania vyrábajú kecy pre debilov? Tú štúdiu si urobili pre seba, aby sa mohli rozumne rozhodovať, ako ďalej a my môžeme byť len radi, že je verejne dostupná a môžeme si tak ušetriť tisíce €, ktoré by nás vypracovanie takej štúdie stálo. Kanada je určite lepšie riadená ako Slovensko, práve preto, že sa riadia vedeckými štúdiami.

Pridajte komentár