Toyota, Honda, Fiat a Mitsubishi budú predávať čínske e-auto pod svojím menom. Prečo?

0

Automobilky Toyota, Honda, Fiat Chrysler a Mitsubishi dobehlo ich zaostávanie v oblasti elektromobility. Aby v Číne neplatili sankcie, rozhodli sa predávať čínsky model GS4 pod svojimi značkami. To môžeme považovať do značnej miery aj za poníženie.

Je zaujímavé, že všetky 4 automobilky sa rozhodli pre rovnaký model. Jedná sa o SUV Trumpchi GS4, ktoré vyrába čínska automobilka GAC. Ten je dostupný ako klasický spaľovák, elektromobil aj plug-in hybrid. Tradičný výrobcovia budú ponúkať jeho elektrifikované varianty.

Konkrétne Mitsubishi bude predávať elektrickú aj plug-in hybridnú verziu pod menom Eupheme, Toyota (ix4) len elektrickú a Fiat Chrysler s Hondou zas len plug-in hybridnú verziu.

Prečo tento model?

Výber tohto modelu nebol zdá sa náhodný, keďže bežná verzia sa stala krátko po uvedení na trh v roku 2015 bestsellerom. O rok neskôr prišiel výrobca s elektrickým variantom a v roku 2017 sa dostala do predaja plug-in hybridná verzia. Tá sa zaradila k najpredávanejším vozidlám tohto typu. Tento model si tak zvolili automobilky na základe úspešnej predajnej histórie, uvádza analytik IHS Markit, Wahn Shan.

Značka len na zadnej strane

Všetky spomínané varianty by sa nemali nijako dizajnovo líšiť od pôvodného modelu GAC Trumpchi GS4. Že boli zakúpené u tradičných značiek sa dá zistiť pohľadom na zadnú stranu vozidla, ktorá obsahuje meno spoločného podniku značky a jej čínskeho partnera. V prednej časti nájdeme pôvodný znak koncernu GAC.

Kvóty pre predaj e-áut

Od nového roka vstupujú v Číne do platnosti kvóty pre predaj bezemisných a nízkoemisných vozidiel. Tie sa musia podieľať na tržbách automobiliek 10 %. V roku 2020 vzrastie toto číslo na 12 %. Za ich predaje budú získavať automobilky kredity. Pokiaľ nedosiahnu stanovenú výšku, budú si ich musieť dokúpiť. V opačnom prípade budú sankcionované.

Automobilky Toyota, Honda, Fiat Chrysler a Mitsubishi si tak chcú spomínaným krokom zabezpečiť dostatok „emisných“ kreditov, kým nebudú mať k dispozícií vlastné bezemisné a nízkoemisné modely vhodné pre čínsky trh.

Trumpchi GS4 – špecifikácie

Plne elektrický model GAC Trumpchi GS4 bude predávať Mitsubishi na čínskom trhu od cca 20 000 $ a Toyota od 23 600 $. Ďalšie špecifikácie modelu nájdete na nasledujúcich obrázkoch.

SÚVISIACE ČLÁNKY:
V Číne kúpite elektrické Bugatti Chiron, Lamborghini Gallardo či Audi R8 za 5 000 €
Továreň Tesla Gigafactory 3 sa začína stavať v Číne. Prinesie niekoľko prvenstiev
Teslu Model 3 je možné kúpiť cez “firemný Aliexpress”. Na koľko vyjde?

Zdroj: Autonews, titulná fotografia: GAC

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

Pridajte komentár