Továreň Tesla Gigafactory 3 sa začína stavať v Číne. Prinesie niekoľko prvenstiev

0

Spoločnosť Tesla podpísala pred pár hodinami dohodu o výstavbe svojej továrne Gigafactory 3 v čínskom Šanghaji. Prvá továreň Tesly mimo USA bude unikátna v mnohých smeroch. Jej súčasťou bude napríklad aj technologické centrum. Čo všetko prinesie?

Hneď niekoľko prvenstiev

Továreň Tesla Gigafactory 3 bude historicky najväčším zahraničným projektom realizovaným v Šanghaji. Zároveň sa bude jednať o prvú zahraničnú investíciu v Číne, ktorá bude bez spoluvlastníctva čínskeho subjektu. Všetky ostatné automobilové spoločnosti, ktoré pôsobia na tamojšom trhu, boli založené ako spoločné „zahranično-čínske“ podniky.

Taktiež sa bude jednať o prvú továreň Gigafactory, ktorej súčasťou bude výskumné a vývojové centrum pre elektromobily. Má sa stať najmodernejším automobilovým závodom na svete.

Už tretia Tesla Gigafactory

Tesla označuje svoju budúcu čínsku továreň ako Gigafactory 3. Tou prvou je rozostavaná továreň v nevadskej púšti neďaleko Las Vegas, ktorá sa stane po dokončení najväčšou priemyselnou stavbou sveta a zrejme aj najväčším producentom Li-Ion batérií. Za Gigafactory 2 považuje spoločnosť továreň v Buffale, kde vyrába fotovoltické panely a solárne strechy.

Štvrtá v Európe

Pripomíname, že Gigafactory 4 vyrastie takmer s určitosťou v Európe. Napriek počiatočným šanciam Slovenska, ju Tesla podľa Elona Muska vybuduje pravdepodobne v Nemecku. Viac…  

Spustenie produkcie a objem výroby

Tesla očakáva spustenie výstavby Gigafactory 3 už onedlho, hneď potom ako sa jej podarí vybaviť všetky potrebné povolenia. Prvé vozidlá majú začať schádzať z výrobných liniek už o 2 roky. O ďalšie 2 až 3 roky má byť továreň schopná produkovať až 500 000 vozidiel ročne.

Globálne technologické centrum Tesla

Súčasťou čínskej Tesla Gigafactory bude aj výskumné, vývojové a predajné centrum spoločnosti. Hovorí sa o ňom aj ako o inovačnom centre pre elektromobily. To sa však nebude zameriavať na vývoj technológií určených primárne pre čínsky trh, ako je tomu u iných výrobcov pôsobiacich na tamojšom trhu. Výsledky centra budú globálne aplikovateľné a majú byť nápomocné celosvetovému podnikaniu Tesly.

SÚVISIACE ČLÁNKY:
11 zaujímavostí o Tesla Gigafactory 1
Elon Musk prezradil, kde Tesla zrejme postaví svoju európsku Gigafactory
Elon Musk: “Nóri majú právo byť naštvaní na Teslu”. Tamojší trh kolabuje

Najmodernejšia automobilová továreň sveta

„Bude to najmodernejšia automobilová továreň a vzorový model udržateľnosti. Dúfame, že bude hotová už čoskoro. Boli sme ohromení krásou a energiou Šanghaja a chceme, aby ho naša továreň vhodne doplnila,“ povedal Elon Musk na margo Gigafactory v Číne.

Zdroj: ElectricCarsReport

tesla magazin zdielanie

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

Pridajte komentár