Tesla bilancovala rok 2016. Jej hospodárske výsledky sú pozitívnym prekvapením

0

Áno, aj hospodárenie v strate môže byť pozitívnym výsledkom. A to vtedy, keď firma investuje veľa kapitálu na rozvoj svojho podnikania a zároveň dosiahne menšie straty, ako očakáva finančný trh. A spoločnosti Tesla, Inc. sa to v 4. štvrťroku 2016 podarilo.

 

Hospodárenie Tesly v 4. štvrťroku 2016

Zverejnenie hospodárskych výsledkov mnohým analytikom a finančným trhom vyrazilo dych. Skeptici predpokladali stratu až 1,19 $ na akciu, pričom skutočná strata dosiahla 0,78 $ na akciu. Pre objektivitu však treba dodať, že najoptimistickejšie odhady počítali aj so stratou 0,43 $ na akciu.

Príjmy za toto obdobie činili 2,284 mld. $, pričom Wall Street očakávala 2,201 mld. $. Odhad agentúry Bloomberg bol prekonaný o 7 %. Celkovo však bola spoločnosť v strate 121 mil. $. Napriek novembrovej akvizícii SolarCity za 2,6 mld. $ stúpla štvrťročne disponibilná hotovosť Tesly o 309 mil. $.

Čo za tým hľadať?

A vďaka čomu prekonala Tesla očakávania analytikov a finančných trhov? Treba za tým zrejme hľadať úspešnú spoluprácu s Panasonicom a spustenie efektívnejšej výroby ich nových batériových článkov 2170 v Gigafactory či spustenie testovacej výroby elektromobilu Tesla Model 3 v továrni vo Fremonte.

Hospodárske výsledky za rok 2016

Celkové príjmy spoločnosti Tesla za rok dosiahli 7 mld. $. To znamená medziročný nárast o 73 %. Celková strata činí 675 mil. $. Celková disponibilná hotovosť Tesly bola na konci roka 2016 na úrovni 3,4 mld. $.

Predaje divízii Tesla Motors, Tesla Energy a SolarCity

Poďme sa pozrieť na predaje produktov spoločnosti, vďaka ktorým Tesla medziročne navýšila svoj zisk o spomínaných 73 %

Divízii Tesla Motors sa podarilo predať celkovo 73 233 elektromobilov Tesla Model S a Model X, pričom v 4. kvartáli zaznamenala najvyšší počet objednávok vo svojej histórii. Napriek tomu nenaplnila svoj plán, v ktorom počítala s 80 000 predanými vozidlami. Tesla Motors mala ku koncu roka po celom svete 265 showroomov Tesla Store a servisných centier, 790 nabíjacích staníc Supercharger s 5 043 nabíjačkami a 4 148 nabíjacích miest „Destination charging“ so 7 110 nabíjacími konektormi.

Divízia Tesla Energy zrealizovala v 4. štvrťroku 98 MWh inštalácií svojich energetických úložísk Powerpack a Powerwall. Divízia SolarCity so svojimi solárnymi panelmi a elektrárňami, dosiahla inštalácie na úrovni 201 MW.

 

Plány na rok 2017

Tesla plánuje v prvej polovici roka 2017 preinvestovať 2 až 2,5 mld. $. Financie budú použité na výrobu 47 000 až 50 000 elektromobilov Tesla Model X a Model S počas prvých dvoch kvartálov, čo by znamenalo nárast produkcie o 61 až 71 % v porovnaní s rovnakým obdobím predchádzajúceho roka.

Hlavným žrútom kapitálu však bude produkcia novej Tesly Model 3, ktorej príprava na výrobu je už v plnom prúde. Elon Musk počíta s výrobou 100 000 až 200 000 kusov do konca roka.

Zdroj: tlačová správa

tesla magazin zdielanie

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

Pridajte komentár