Tento cenovo dostupný elektromobil bude vybavený slovenskými batériami Inobat

4

Nemecká spoločnosť Fox e-mobility odhalila svoj elektromobil MIA 2.0, ktorý nadväzuje na model z roku 2011. Okrem svojej histórie či ceny zaujme aj tým, že v jeho útrobách nájdeme batérie od slovenského startupu Inobat Auto.

Ako sme už písali, malý, ale zvnútra priestorný elektromobil MIA „1.0“ sa vyrábal v rokoch 2011 až 2013, kým sa jeho producent, spoločnosť Mia Electric, nedostala do finančných problémov a následne neskrachovala. Nový nemecký držiteľ aktív, práv, patentov a licencií tejto spoločnosti, Fox e-mobility (predtým známy ako Catinum), v tejto súvislosti uviedol, že prvá generácia vozidla MIA prišla na trh skrátka príliš skoro.

Teraz však doba elektromobilom praje, čo chce využiť aj spoločnosť Fox e-mobility. Tá pritom aktuálne odhalila druhú generáciu modelu MIA, ktorá nesie označenie MIA 2.0. V nedávnej minulosti Nemci informovali, že k dispozícii majú byť 3-miestne, 4-miestne a dodávkové varianty, ktoré ponúknu posuvné dvere po oboch stranách.

Pre súkromné aj komerčné využitie

Aktuálne portál Auto, Motor und Sport informuje, že elektromobil MIA 2.0 so základnou hmotnosťou 950 kg bude zameraný na dve cieľové skupiny. A to súkromných požívateľov hľadajúcich praktický a variabilný 4-miestny automobil a profesionálnych zákazníkov, ktorí hľadajú vysoko flexibilnú platformu využiteľnú napr. v rámci doručovania tovaru na poslednú míľu či iných komerčných služieb.

MIA 2.0 samozrejme dostane aj úplne nový pohonný systém. Základná verzia ponúkne pohon zadnej nápravy, neskôr má byť dostupný aj variant s predným náhonom. Batéria vozidla bude integrovaná do podlahy vozidla, pričom zákazník bude mať možnosť objednania druhej batérie, vďaka ktorej vozidlo ponúkne dojazd až 450 km (cyklus nebol špecifikovaný). V základe to má byť v priemere reálnych 200 km, informuje oficiálny web Fox e-mobility.

Ďalšou zaujímavosťou je, že v budúcnosti bude možné zvoliť namiesto druhej voliteľnej batérie aj vodíkový predlžovač dojazdu. Vozidlo tiež ponúkne napr. systémy ESP, ABS, ACC či BLIS. Ale vráťme sa ešte k batérii, pretože tú dodá slovenský batériový startup Inobat Auto.

Spolupráca so Slovákmi

O partnerstve spoločností Fox e-mobility a Inobat sa špekulovalo už nejakú dobu, pričom špekulácie sa potvrdili minulý mesiac, keď oba subjekty podpísali predbežnú zmluvu o vzájomnej spolupráci. V rámci nej sa má stať Inobat dlhodobým dodávateľom li-ion batérií (vrátane článkov, modulov a kompletného packu) pre elektromobily od Fox e-mobility. Dohoda tiež zahŕňa spoluprácu v oblasti vývoja, výroby a dizajnu batérií a tiež výskumu a vývoja BMS a TMS.

inobat auto baterie elektromobily slovensko

Zdroj ilustračnej fotografie: Inobat Auto

Elektromobil MIA 2.0 bude podľa spoločnosti Fox e-mobility produkovať „popredný“ zmluvný výrobca, ktorého meno Nemci zatiaľ neprezradili. Produkcia má byť spustená budúci rok a vozidlo sa chystá na trh v roku 2023. Spomína sa pritom cena od 16 000 €.

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Slováci predstavili „prvú inteligentnú batériu pre elektromobily na svete“
Multifunkčný modulárny elektromobil XBUS s cenou od 17 500 € sa chystá do výroby
Slovenské firmy a Tesla sú súčasťou 12-miliardového batériového projektu EÚ

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

4 komentáre

  1. Už,už som tomu začal fandiť ale posledná veta ma totálne dorazila !! Takže stále nič nové na európskom trhu s elektroautami.Len predražené a a a potom nič!!A tých sľuboiv a bla -bla -bla nekonečno !!

Pridajte komentár