Záujem o jazdené elektromobily a hybridy stúpa aj naďalej

0

Najväčší autobazár na Slovensku a v Česku hlási, že aj minulý rok zaznamenal rast záujmu o automobily s alternatívnym pohonom. Percentuálne najväčší rast predajov pritom zaznamenali elektromobily.

Prevádzkový riaditeľ autobazáru s pôsobnosťou v rámci krajín V4, Petr Vaněček, hovorí, že zákazníci menia svoje vnímanie elektromobility. A to aj vďaka zvýhodneniam zo strany vlády. V Česku sú to napríklad dotácie na nákup pre firmy či možnosť bezplatného parkovania pre elektromobily a hybridy.

163 % rast elektromobilov a hybridov

V roku 2018 predal autobazár o 24 % viac áut s alternatívnym pohonom. Najviac si pritom polepšili elektromobily so 163 % nárastom predaja. Len v Česku sa minulý rok predalo dokopy 101 elektromobilov a hybridov, pričom v predchádzajúcom roku to bolo o 40 % menej. V prvých 2 mesiacoch tohto roku si našlo nových zákazníkov 28 vozidiel, čo predstavuje viac ako 200 % medziročný nárast.

Top modely

Najobľúbenejšími elektrickými modelmi boli u našich susedov v minulom roku Nissan Leaf, BMW i3 a Volkswagen e-Golf. Hybridom dominovali modely od Toyoty, a to Yaris, Auris a RAV4, pričom v rámci všetkých európskych pobočiek sa darilo Toyote Prius. Zákazníci si kúpili aj jazdené elektromobily ako Tesla Model S a Fisker Karma.

Alternatívne pohony celkovo

Od roku 2014 predal autobazár v rámci stredoeurópskeho regiónu 8024 (v ČR 4 755) vozidiel s alternatívnym pohonom. Z toho bolo len 368 (v ČR 281) vozidiel s elektrickým a hybridným pohonom. 90 % (v ČR 85 %) z celkového počtu tvorili autá s motorom na LPG.

LPG vozidlá však začínajú ustupovať zo svojich pozícií. Veď minulý rok zaznamenali 5 % prepad. A to najmä v prospech CNG áut, ktoré sa môžu pochváliť 75 % medziročný nárastom. V LPG segmente sa darilo najviac modelom Škoda Octavia a Fabia, Hyundai i30 a ix20 či Dacia Duster. Medzi CNG modelmi dominovali Škoda Octavia, VW Golf, Passat a Touran či Fiat Doblo.

Vozidlá s alternatívnym pohonom sa podieľajú na celkových predajoch autobazáru približne 2,5-percentami.

Zdroj: AAA Auto, titulná fotografia: Drive-green 

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Tesla Model S je 2. najrýchlejšie sa predávajúcou jazdenkou. Koľko stojí?
Ktoré stimuly najviac motivujú Európanov ku kúpe elektromobilu
Tesla mení politiku svojho bazáru certifikovaných “jazdeniek” so zárukou

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

Pridajte komentár