Hybridná Škoda Octavia G-TEC dostáva výkonnejší a šetrnejší pohon

0

Škoda Octavia G-TEC môže byť alternatívou pre nedočkavcov, ktorí hľadajú ekologickejšiu a lacnejšiu formu jazdenia a odmietajú vozidlá iných značiek. Jedná sa o hybridné kombi, ktoré jazdí primárne na CNG, ale v prípade potreby vie využiť doplnkovú nádrž na benzín. Čo ponúka?

Elektrifikovaná éra automobilky Škoda odštartuje budúci rok. Čiastočnou ochutnávkou ekologickejšieho jazdenia je model Octavia Combi s novým hybridným CNG-benzínovým pohonom. Ten dosahuje vyšší výkon a nižšiu spotrebu, a teda produkuje aj menej emisií.

Vyšší výkon a efektivita

Nový 1,5-litrový TSI motor dokáže jazdiť ako na stlačený zemný plyn (CNG), tak aj benzín. Jeho výkon sa navýšil v porovnaní s predchodcom o 15 kW na 96 kW (130 k). Aj vďaka premenlivému časovaniu sacích ventilov podľa tzv. Millerového cyklu, je motor podstatne efektívnejší.

Spĺňa normu EU6d-TEMP

Vyššia efektivita sa prejavila na znížení potreby CNG a emisií CO2, ktoré klesli v porovnaní s predchodcom o ďalších 25 % voči spaľovaniu benzínu. Pri spaľovaní zemného plynu taktiež vzniká menej NOx, pričom pevné častice sú nulové. Vďaka tomu spĺňa motor aktuálne najprísnejšiu normu EU6d-TEMP.

Prevádzkové náklady

Škoda Octavia G-TEC obsahuje až 3 nádrže. 2 z toho sú na CNG a majú celkovú kapacitu 17,7 kg. Tretia nádrž s objemom 11,8 l je určená pre benzín. Dojazd čisto na CNG má byť podľa výrobcu 480 km. Tzn. spotrebu 3,7 kg CNG/100 km. Prevádzkové náklady by sa pri cene CNG (1,15 €/kg) mali teda pohybovať na úrovni 4,30 €/100 km.

skoda octavia g-tec

Zdroj: Škoda

Most k elektromobilite

Podľa automobilky predstavuje model Škoda Octavia G-TEC most k elektromobilite. Nová elektrická éra mladoboleslavského výrobcu pritom štartuje budúci rok. Vtedy sa má dostať na trh model Škoda Superb Plug-in Hybrid a elektrická verzia modelu Citigo.

Do roku 2025 má mať Škoda vo svojom portfóliu 10 elektrifikovaných modelov. Z toho má byť polovica plne elektrická. Veľké očakávania sa na začiatku vkladajú najmä do elektrického SUV Škoda Vision E. To príde na trh v roku 2020.

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Škoda chystá 5 elektromobilov. Akých modelov sa dočkáme?
Škoda Vision E: Všetko, čo vieme o českom konkurentovi Tesly Model X
Nová Škoda Octavia na špionážnych fotografiách. Dočkáme sa plug-in hybridu?

Zdroj (vrátane titulnej fotografie): Škoda

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

Pridajte komentár