Ktoré stimuly najviac motivujú Európanov ku kúpe elektromobilu

1

Portál Cleantechnica urobil zaujímavý prieskum ohľadom stimulov, ktoré najviac motivujú ku kúpe elektromobilov. Zameral sa pritom na 4 skupiny vodičov, ako aj 2 „kontinentálne“ trhy, a to severoamerický a európsky. Nás samozrejme zaujímajú najmä preferencie Európanov.

5 stimulov

Cleantechnica dala vodičom na výber z 5 stimulov, ktoré by ich mali motivovať ku kúpe elektromobilu. Boli nimi  dotácie vo výške 3 000 $ (2 650 €), bezplatné nabíjanie, bezplatné parkovanie na verejných miestach, možnosť využívania vyhradených jazdných pruhov a domáca nabíjacia stanica zdarma.

4 kategórie vodičov

Preferencie vodičov potom rozdelila do kategórií: vodič elektromobilu značky Tesla, vodič elektromobilu ostatných značiek, vodič plug-in hybridu (PHEV) a vodič, ktorý nevlastní „vozidlo do zásuvky“.

Prvé dve priečky neprekvapia

V rámci všetkých kategórií skončil dotačný stimul vo výške 3 000 $ na jednom z prvých dvoch miest. Dotačný stimul spolu s bezplatným nabíjaním obsadili prvé 2 priečky v 3 zo 4 kategórií, s výnimkou PHEV vodičov. Tí pomerne logicky uprednostnili domácu nabíjaciu stanicu zdarma pred bezplatným nabíjaním.

PHEV sa totižto moc neoplatí nabíjať na verejných nabíjačkách počas cestovania, nakoľko ich nabíjanie trvá príliš dlho, keďže nepodporujú rýchlonabíjanie. Navyše po vybité batérie si vystačia so spaľovacou časťou pohonnej jednotky.

Celkovo môžeme povedať, že dotačný stimul obsadil v rámci prieskumu 1. priečku, avšak len o pár percentuálnych bodov pred bezplatným nabíjaním. Dotácia je pritom dôležitejšia viac pre vodičov, ktorí nevlastnia plne elektrické vozidlo.

Špecifickejšie preferencie vodičov Tesiel

Zaujímavé, ale vôbec nie prekvapujúce je, že pre majiteľov elektromobilov značky Tesla je bezplatné nabíjanie jednoznačne najväčším stimulom. To zrejme súvisí aj s viacerými zmenami podmienok nabíjania v sieti Tesla Supercharger, ku ktorým došlo v nedávnom období.

Veď majitelia nových vozidiel prišli o akúkoľvek možnosť získania bezplatného nabíjania, a to či už doživotného, paušálneho alebo dočasného, ktoré bolo bonusom nedávno zrušeného odporúčacieho programu „Tesla Referral“. A taktiež sa na tom mohlo podpísať aj zvýšenie cien nabíjania v rámci tejto siete.

Prístup do vyhradených jazdných pruhov, napríklad tých pre MHD, vo všeobecnosti moc nemotivuje, keďže až v 3 kategóriách vodičov obsadil posledné 5. miesto. Výnimku však opäť tvorili vodiči Tesiel, pre ktorých to bol 3. najdôležitejší stimul (delená priečka s bezplatným parkovaním). Bezplatné parkovanie pritom vo všeobecnosti skončilo na 4. priečke.

A ktoré zo spomínaných stimulov by boli najmotivujúcejšie pre vás?

Zdroj titulnej fotografie: bmwi3.blogspot

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Dotácie na e-autá by mali pokračovať. Spoznali sme nový plán rozvoja elektromobility v SR
České elektromobily a hybridy dostanú špeciálne ŠPZ, ktoré prinesú výhody
Ženy majú väčšiu tendenciu kupovať elektromobily, tvrdí štúdia. Prečo?

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

Jeden komentár

Pridajte komentár