Fiat Chrysler zaradí do svojej flotily elektromobily Tesla, aby sa vyhol pokutám

0

Koncern Fiat Chrysler sa dohodol so spoločnosťou Tesla na tom, že jej elektromobily budú môcť byť započítané do spoločnej európskej flotily vozidiel. To im pomôže splniť nové emisné normy EÚ, čím sa vyhnú miliardovým pokutám.

Už onedlho vstúpia v EÚ do platnosti nové emisné normy, ktoré narobia mnohým výrobcom veľké problémy. A to najmä tým, ktorý dlhodobo ignorovali elektrifikáciu svojho portfólia. Medzi nich patrí aj koncern Fiat Chrysler. Ten je pritom podľa viacerých analýz na tom v tomto smere najhoršie zo skúmaných výrobcov.

Do budúceho roka budú musieť výrobcovia vozidiel dosiahnuť v EÚ v rámci svojej flotily priemerné emisie nových áut na úrovni 95 g CO2 na 1 km. Podľa UBS dosiahol taliansko-americký koncern v minulom roku priemerné emisie CO2 123 g/km. Štúdia PA Consulting pritom predpokladá, že Fiat Chrysler by mohol v roku 2021 prekročiť emisnú normu o 6,7 g/km. Analytická spoločnosť Jefferies dodáva, že by ich to mohlo stáž až 2 miliardy € na pokutách.

Pravidlá Európskej únie umožňujú spájať flotily výrobcov a ich emisie. Tým dokážu automobilky ako Volkswagen, Škoda a SEAT kompenzovať emisie vozidiel od Audi a Porsche v rámci koncernu Volkswagen Group. Zaujímavé je, že Audi a Porsche by mohlo mať v tomto smere zrejme lepšie vyhliadky ako Fiat Chrysler, nakoľko sa elektrifikácii svojho portfólia venujú už dlhšiu dobu.

Aj Toyota a Mazda

Spomínané pravidlá pritom umožňujú spájanie emisií flotíl aj v rámci separátnych výrobcov. A práve to využil Fiat Chrysler. Takéto spojenie má byť platné niekoľko rokov. Spojenie Tesly a Fiat Chrysler v tomto smere je už oficiálne, nakoľko figuruje aj na stránke Európskej komisie. Tá tiež ukazuje, že k podobnému kroku pristúpili aj automobilky Toyota a Mazda.

Tesla potvrdila, že ona sama predložila tento návrh výrobcom automobilov, a to 22. februára. Podobne ako v USA, kde predáva svoje emisné kredity, teda dokáže vyťažiť zo svojej bezemisnej flotily ďalšie príjmy, nakoľko je pravdepodobné, že „započítanie“ svojich elektromobilov neposkytne koncernu Fiat Chrysler z dobrej vôle. A peniaze navyše sa jej aktuálne hodia, keďže v minulom kvartáli výrazne klesli jej predaje. Napriek tomu spoločnosť ubezpečila, že disponuje dostatočnou hotovosťou.

Elektrifikačné plány Fiat Chrysler

Dúfame, že toto partnerstvo z rozumu, ktoré je tak trošku podvodom voči životnému prostrediu, nepotrvá dlho, keďže Fiat Chrysler (FCA) už začal realizovať opatrenia na ceste k elektrifikácii svojho portfólia, ktorá má stáť 9 miliárd €. Tie majú zabezpečiť, že do roku 2022 bude mať FCA v portfóliu až 30 elektrifikovaných modelov. A to naprieč značkami Alfa Romeo, Maserati, Fiat, Jeep, Chrysler a RAM.

Zdroj: FT, titulná ilustračná fotografia: Schiphol/Herman Wouters

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Množstvo elektromobilov naprieč značkami Alfa Romeo, Maserati, Jeep a Fiat
PSA a Fiat Chrysler majú rokovať o spolupráci na elektromobiloch
FIAT ukázal “demokratický” elektromobil s dojazdom 100 až 500 km

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

Pridajte komentár