Dodávky Tesiel v Q1/2019 výrazne klesli, Model 3 však prevalcoval Európu

0

Spoločnosť Tesla zverejnila najnovšie výsledky z oblasti výroby a dodávok svojich elektromobilov. Tie v rámci 1. štvrťroka 2019 výrazne klesli v porovnaní z predchádzajúcim štvrťrokom. A to aj napriek tomu, že Model 3 zaplavil Európu a trhal rekordy. Tesla však ponúka vysvetlenie.

V 1. kvartáli tohto roka Tesla vyrobila okolo 77 100 vozidiel – 62 950 ks Modelu 3 a 14 150 ks Modelu S + Modelu X. Pre porovnanie, v predchádzajúcom štvrťroku to bolo celkovo takmer 87 000 elektromobilov.

Čo sa týka dodávok, v sledovanom období Tesla dodala cca 63 000 vozidiel (Model 3: 50 900 ks, Model S + Model X: 12 100 ), čo je o 31 % menej ako v predchádzajúcom štvrťroku. V medziročnom porovnaní to však znamená nárast o 110 %. V súvislosti s medzi-kvartálnym poklesom spoločnosť uvádza, že ten bol spôsobený zavedením Tesly Model 3 na európsky a čínsky trh.

To podla výrobcu viedlo k mnohým výzvam, čo spomalilo dodávky. Ku koncu štvrťroka bolo pritom na ceste k zákazníkom okolo 10 600 vozidiel, ktoré sa do kvartálnych štatistík nezapočítali. A to v spojitosti s výrobou vozidiel v jedinej továrni, z ktorej sa distribuujú na globálny trh, podľa Tesly zapríčinilo, že vyrobila podstatne viac vozidiel ako dodala.

Nižší objem dodávok a niekoľko cenových úprav má mať podľa spoločnosti negatívny vplyv na jej hospodárske výsledky. Dodáva však, že stále disponuje dostatočnou „hotovosťou“ a nemení plány ohľadom celkových dodávok v tomto roku, t.j. 360 000 až 400 000 vozidiel.

Tesla Model 3 valcuje Európu

V kontexte zníženia dodávok pôsobí veľmi kontrastne situácia na európskom trhu. Tu totiž Tesla Model 3 začína valcovať svoju konkurenciu. Tesne po spustení dodávok sa stala najpredávanejším elektromobilom na starom kontinente (za mesiac február), a to aj napriek tomu, že aktuálne sú pre Európu dostupné iba 2 najdrahšie verzie, pričom nie všetky regióny majú možnosť vytvorenia objednávky.

V Nórsku sa predalo v marci viac ako 5 300 kusov, pričom 2. najpredávanejší elektromobil (Volkswagen e-Golf) dosiahol 957 predajov. Elektromobily pritom dosiahli na tamojšom trhu vyšší podiel predaja ako spaľovacie vozidlá. A Model 3 nedominuje len bašte elektromobility, ale napríklad aj v Nemecku, kde sa stal taktiež najpredávanejším elektromobilom.

Novinka od Tesly sa tiež stala najpredávanejším sedanom strednej triedy, bez ohľadu na druh pohonu.

Zdroj titulnej fotografie: Tesla

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Najpredávanejšie elektromobily a plug-in hybridy v Európe za rok 2018
Tesla už používa na doručovanie svojich elektromobilov vlastný prototyp ťahača
Prvé dojmy zo zvezenia v novom kompaktnom SUV Tesla Model Y

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

Pridajte komentár