FIAT ukázal „demokratický“ elektromobil s dojazdom 100 až 500 km

4

FIAT predstavil na autosalóne v Ženeve koncept malého elektrického hatchbacku Fiat Concept Centoventi. Je charakteristický obrovskou modularitou karosérie a batérií. Základná batéria poskytuje dojazd 100 km, pričom je možné dokúpiť ďalšie batériové bloky. Výrobca hovorí, že pôjde o najlacnejší elektromobil na trhu.

Fiat Concept Centoventi má byť dokonalým stelesnením predstáv značky o elektrickej masovej mobilite blízkej budúcnosti, pričom vznikol pri príležitosti jej 120. výročia. Má sa stať rovnako revolučným ako ikonický model 500 z 50. rokov.

Hlavnými črtami malého elektromobilu má byť „demokratizácia“, ktorá sa prejavuje extrémnou mierou personalizácie celého vozidla a „DNA“ vyjadrené skratkou ABC (Affordable But Cool) – „cenovo dostupný, napriek tomu úžasný“.

Fiat Concept Centoventi sa bude kvôli zjednodušeniu výroby produkovať len v jedinej farbe, ktorá má pripomínať upravený kovový plech. Zákazník si však bude môcť vybrať zo 4 rôznych variantov strechy, nárazníkov, krytov kolies a obalového filmu. To je možné navyše doplniť o 114 prvkov doplnkovej výbavy, ktorú je možné nainštalovať dodatočne po zakúpení vozidla.

100, 200, 300 400 či 500 km dojazd

„Demokratizácia“ a vysoká miera modularity je prítomná aj v rámci batériového systému. Malý elektrický hatchback sa bude štandardne vyrábať s batériou, ktorá zabezpečí dojazd 100 km. Táto základná verzia bude určená pre tých, ktorí nepotrebujú väčší dojazd, pričom si nebudú musieť zbytočne priplácať za dojazd, ktorý nevyužijú.

Batériovú platformu v podlahe vozidla bude pritom možné dodatočne rozšíriť až o 3 rovnaké batériové moduly. Takže zákazník bude mať na výber dojazd 100, 200, 300 či 400 km. Avšak to nie je všetko. Ak by sa 400 km málilo, je možné do vozidla doplniť ďalší „100 km“ modul. A to pod sedadlo. Ten je pritom možné jednoducho vybrať a nabíjať mimo vozidla.

Externý displej

Dnes už nikoho neprekvapia veľké vnútorné displeje digitálnej prístrojovej dosky a infotainmentu. Také má aj Fiat Concept Centoventi, pričom majú rozmery 2 x 10 palcov. Oveľa zaujímavejší je vonkajší displej umiestnený na dverách zadného kufra. Ten vie zobrazovať napríklad rôzne správy či statusy, ako aj reklamu.

Jeho napájanie pritom môže zabezpečiť voliteľný strešný solárny panel s výkonom 50 W. Správy je možné kvôli bezpečnosti zobrazovať len vtedy, keď je vozidlo odparkované. Počas jazdy na ňom môže svietiť len názov výrobcu – FIAT.

Najlacnejší na trhu

Fiat Concept Centoventi má byť podľa výrobcu najlacnejším elektromobilom na trhu. A to aj vďaka modulárnej batériovej platforme, nízkym nákladom na opravu a servis, menšiemu riziku poškodenia a celkovo nízkymi nákladom na vlastníctvo.

Rozmery

Na záver uvádzame jediné dostupné špecifikácie vozidla, ktoré sa týkajú rozmerov.

  • Dĺžka: 3 680 mm
  • Výška: 1 527 mm
  • Šírka: 1 740 mm / 1 846 mm (vrátane zrkadiel)
  • Rázvor: 2 430 mm

Zdroj (vrátane titulnej fotografie): FIAT

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Fiat Chrysler spúšťa investície do e-mobility. Dočkáme sa aj Fiatu 500e 2
Honda predstavila sympatický mestský elektromobil pre Európu
TEST | Fiat 500e: Unikátna mestská štýlovka, ktorá vás zatlačí do sedadla

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

4 komentáre

  1. Aj ja by som sa rád spýtal na tú úžasne nízku cenu. Zatiaľ čítam, že má pod 4000 mm, čo by mi aj vyhovovalo a to dokupovanie batérii je úžasné.

Pridajte komentár