Česi už môžu požiadať o špeciálnu ŠPZ pre e-autá. Čo im prinesie?

1

Majitelia elektromobilov a hybridov môžu požiadať v Česku o špeciálnu „ŠPZ“, ktorá im prinesie viacero výhod. „Zelených značiek“ sa ale dočkáme aj na Slovensku.

Ministerstvo dopravy Českej republiky informuje, že má pre majiteľov elektrických a hybridných vozidiel, ktoré spĺňajú zákonom stanovené podmienky, špeciálnu ŠPZ, resp. evidenčné číslo. To pritom začína písmena „EL“, rovnako ako v Mekke elektromobility, Nórsku.

Od 1. apríla oň môžu požiadať majitelia elektrických (vrátane vodíkových) a hybridných vozidiel, pričom normované emisie CO2 týchto vozidiel nesmú prekročiť hodnotu 50 g/km. To de-facto znamená, že v prípade hybridných vozidiel sa to týka v podstate len plug-in hybridov, a to nie úplne všetkých.

Výhody

Špeciálna značka prinesie majiteľom „dotknutých“ vozidiel niekoľko výhod. A to oslobodenie od platenia cestnej dane či bezplatné parkovanie v parkovacích zónach (napr. v niektorých metských častiach Prahy). „Akčný plán čistej mobility“ do budúcna počíta aj s bezplatným používaním diaľníc či sprístupnením vyhradených jazdných pruhov v mestách.

Ministerstvo taktiež pripomína, že odber elektriny pre nabíjanie e-áut nepodlieha spotrebnej dani. A dodáva, že apeluje na mesta, aby využili možnosti, ktoré im prinášajú špeciálne evidenčné čísla. To znamená, že elektromobilisti by sa mohli dočkať aj ďalších výhod.

Výmena evidenčného čísla pritom nie je povinná. Majiteľ, ktorý spĺňa potrebné náležitosti, sa môže rozhodnúť, či si túto špeciálnu značku zaobstará. Jej vydanie je bezplatné, pričom dodacia lehota je 15 dní od podania žiadosti.

A čo Slovensko?

Elektromobilisti na Slovensku by svojim českým susedom nemali špeciálne značky „závidieť“ dlho. V rámci schváleného Akčného plánu rozvoja elektromobility v SR sa počíta aj so zavedením tzv. zelených evidenčných čísel. Tie pritom budú skutočne zelené.

dotacie-elektromobily-slovensko-akcny-plan-rozvoja-elektromobility

Minister hospodárstva SR Peter Žiga sa minulý mesiac nechal počuť, že špeciálne „ŠPZ“ prinesú majiteľom elektromobilov a plug-in hybridov výhody ako možnosť jazdenia v „buspruhoch“ či oslobodenie od poplatkov a daní. V tejto súvislosti sa pritom spomínalo aj bezplatné parkovanie či možnosť pohybu v rámci bezemisných či nízkoemisných zón.

Nuž uvidíme, akých konkrétnych zvýhodnení sa dočkáme u nás. Dúfame, že ich spoznáme skôr, ako budú zavedené do praxe. Stať by sa tak malo začiatkom budúceho roka.

Zdroj titulnej fotografie: Novinky

SÚVISIACE ČLÁNKY:
České energetické závody spustili predaj elektromobilov s výhodami
Slovensko a Česko budú spolupracovať v oblasti podpory elektromobility
Vláda dnes schválila “Akčný plán podpory elektromobility v SR”

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

Jeden komentár

Pridajte komentár