Slovensko a Česko budú spolupracovať v oblasti podpory elektromobility

0

Zástupcovia rezortov, ktoré majú na starosti rozvoj čistej mobility na Slovensku a v Česku, sa na stretnutí v Brne dohodli na vzájomnej spolupráci v tejto oblasti. Tá samozrejme zahŕňa aj podporu elektromobility. Čo si od spolupráce sľubuje Ministerstvo hospodárstva SR?

Slovensko a Česko v oblasti elektromobility pomerne výrazne zaostávajú za krajinami zo západnej Európy. Jedným z dôvodov, okrem nižšej kúpyschopnosti obyvateľstva, je aj to, že elektromobilitu začali podporovať príliš neskoro. Ale ako sa hovorí, radšej neskôr ako nikdy.

A tak spojenie síl v tejto oblasti, je aj vzhľadom na blízkosť oboch národom, pomerne logickým krokom. Ten by mohol priniesť synergický efekt, ktorý snáď dostane na slovenské a české cesty viac elektromobilov.

Vzájomné dopĺňanie

Koordinátorka pracovnej skupiny pre elektromobilitu a riaditeľka odboru priemyselného rozvoja MH SR, Andrea Farkašová, v tejto súvislosti hovorí: „Spolupráca môže prispieť k zlepšeniu tých oblastí, v ktorých druhá zo strán je v niečom popredu, respektíve má už viac skúseností.“

Česká republika podľa nej na podporu domácej elektromobility využíva oveľa viac eurofondy. Na druhej strane, nemá skúsenosti s podporou rozvoja nabíjacej infraštruktúry, vrátane nabíjacích staníc, v rámci samospráv a obcí, ktorú chystá budúci rok spustiť MH SR.

Národné strategické dokumenty

Zástupcovia Slovenska a Česka sa na stretnutí v Brne vzájomne informovali o svojich aktuálnych strategických dokumentoch, ktoré sa venujú rozvoju elektromobility. Český dokument je známy pod názvom „Národný plán čistej mobility“.

Jeho súčasťou sú aj špeciálne ŠPZ, ktoré odlíšia majiteľov bežných vozidiel od tých, ktorí budú môcť využívať pripravované výhody vzťahujúce sa na bezemisné a nízkoemisné automobily. A to napríklad možnosť využívania vyhradených jazdných pruhov, jednoduchší prístup do centier miest či bezplatné využívanie diaľníc.

Akčný plán rozvoja v SR

Aj v slovenskom dokumente „Akčný plán rozvoja elektromobility v SR“ sa spomínajú tzv. „zelené“ značky a možnosť využívania vyhradených jazdných pruhov (napr. tých pre MHD). Celkovo pritom obsahuje 16 opatrení, napríklad aj možnosť bezplatného parkovania a spomínanú podporu budovania nabíjacích staníc. Do medzirezortného pripomienkového konania bude predložený už onedlho, takže veríme, že všetkých 16 opatrení spoznáme už čoskoro.

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Ciele Slovenskej batériovej aliancie boli zaradené do Akčného plánu rozvoja emobility
V SR bola spustená prvá 350 kW ultra-nabíjačka v strednej Európe. Ďalšie sú na ceste
Rebríčky predaja e-áut v Európe v tomto roku. Ako je na tom Slovensko?

Zdroj: MH SR, titulná fotografia: Mix (Renault + Atlas)

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

Pridajte komentár