Vláda dnes schválila „Akčný plán podpory elektromobility v SR“

1

Po viac ako 8 mesiacoch od ukončenia prvého dotačného programu na podporu slovenskej elektromobility bol schválený jeho nasledovník „Akčný plán podpory elektromobility v SR„. A to už definitívne vládnym kabinetom.

Podľa HN obsahuje schválený podporný program 15 opatrení. Prvotný návrh pritom obsahoval 16 opatrení. Aktuálne nepoznáme detaily schváleného plánu. V rámci neho mohlo byť zakomponovaných až 47 pripomienok z decembrového medzirezortného pripomienkového konania.

Pôvodný návrh akčného plánu podpory elektromobility na Slovensku obsahoval napríklad nasledujúce opatrenia:

 • Priame dotácie na e-autá.
 • Podporu nabíjacej infraštruktúry.
 • Špeciálne “zelené” ŠPZ.
 • Podporu výroby batérií v SR.
 • Informačnú kampaň.
 • Zrýchlený odpis elektromobilov.
 • Maximálne zníženie daní a poplatkov spojených s prevádzkou elektrického automobilu.
 • Uplatňovanie princípov zeleného verejného obstarávania pri nákupe motorových vozidiel.
 • Podporu vytvárania nízkoemisných zón a súvisiace zvýhodnenie “zelených” služieb – napr. sprístupnenie pre taxi služby či dodávateľov jazdiacich na elektrických vozidlách.
 • Zjednodušenie administratívneho procesu pri výstavbe nabíjacej infraštruktúry.
 • Prispôsobenie elektrotechnickej kvalifikácie pre výrobu a servis elektrických vozidiel.

Ministerstvo hospodárstva Slovenskej republiky (MH SR), v ktorého kompetencii je oblasť elektromobility, spolupracovalo na tomto návrhu s pracovnou skupinou zloženou napríklad zo zástupcov distribučných sietí, Zväzu automobilového priemyslu SR či Slovenskej asociácie pre elektromobilitu (SEVA), ako aj príslušnými rezortmi a orgánmi štátnej správy.

SEVA potvrdila dotácie

A práve SEVA aktuálne potvrdila schválenie niektorých konkrétnych opatrení. „V rýchlom čase sa môžeme určite tešiť na obnovenie dotácií na nákup elektromobilov a na podporu výstavby nabíjacej infraštruktúry (najmä v mestách),“ uvádza na svojej FB stránke SEVA.

Opäť tak bude možné požiadať o príspevok na nákup elektrických vozidiel. Detaily podmienok však zatiaľ nepoznáme. V rámcu prvého programu boli poskytované dotácie vo výške 5 000 € (elektromobil), resp. 3 000 € (plug-in hybrid).

Tie sa pritom vzťahovali na vozidlá kategórie M1 a N1. Aktuálny plán by mal zahŕňať aj podporu kategórie L7e, t.j. malých metských 4-kolesových vozidiel (tzv. “ťažké štvorkolky”). Otázkou naďalej ostáva, či sa budú dotácie vzťahovať aj na elektromobily značky Tesla.

Tie boli v rámci prvého dotačného programu „diskriminované“, nakoľko výrobca nemal a stále nemá na Slovensku oficiálne zastúpenie, čo bolo jednou z podmienok programu. Nuž budeme dúfať, že sa v tomto smere dočkáme zmeny.

Taktiež budeme s napätím očakávať konkrétne detaily jednotlivých opatrení schváleného akčného plánu podpory elektromobility v SR. O všetkom podstatnom vás budeme samozrejme informovať.

Zdroj titulnej fotografie: BMW

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Na Slovensku sa bude vyrábať viacero elektromobilov. Aké modely očakávať?
MH SR zverejnilo štatistiky elektromobilov a hybridov registrovaných na Slovensku
Rebríček pripravenosti 22 krajín na elektromobilitu. Slovensko na chvoste

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

Jeden komentár

Pridajte komentár