Akčný plán rozvoja elektromobility na Slovensku bol schválený tripartitou

5

Po dlhšej dobe tu máme správy ohľadom „Akčného plánu rozvoja elektromobility na Slovensku„, ktorý obsahuje viacero kľúčových opatrení. Ten bol po takmer 3 mesiacoch od pripomienkového konania schválený zástupcami vlády, odborov a zamestnávateľských zväzov. Čo bude nasledovať?

Na úvod si pripomenieme najpodstatnejšie body pôvodného návrhu „Akčného plánu rozvoja elektromobility v SR„, ktorý sa dostal do medzirezortného pripomienkového konania v 1. polovici decembra 2018, pričom zahŕňal:

 • Priame dotácie na e-autá.
 • Podporu nabíjacej infraštruktúry.
 • Špeciálne “zelené” ŠPZ.
 • Podporu výroby batérií v SR.
 • Informačnú kampaň.
 • Zrýchlený odpis elektromobilov.
 • Maximálne zníženie daní a poplatkov spojených s prevádzkou elektrického automobilu.
 • Uplatňovanie princípov zeleného verejného obstarávania pri nákupe motorových vozidiel.
 • Podporu vytvárania nízkoemisných zón a súvisiace zvýhodnenie “zelených” služieb – napr. sprístupnenie pre taxi služby či dodávateľov jazdiacich na elektrických vozidlách.
 • Zjednodušenie administratívneho procesu pri výstavbe nabíjacej infraštruktúry.
 • Prispôsobenie elektrotechnickej kvalifikácie pre výrobu a servis elektrických vozidiel.

Viac o týchto bodoch nájdete v našom článku Dotácie na e-autá by mali pokračovať. Spoznali sme nový plán rozvoja elektromobility v SR.

dotacie-elektromobily-slovensko-akcny-plan-rozvoja-elektromobility

Zdroj: MH SR

V rámci pripomienkového konania obdržalo Ministerstvo hospodárstva SR (MH SR), v ktorého kompetencii je tento plán, 47 pripomienok, z toho 38 zásadných. Rezort po ich vyhodnotení rokoval s predstaviteľmi odborov a zamestnávateľských zväzov, pričom minulý týždeň dosiahol v rámci tripartity dohodu.

Schválenie plánu vládou a jeho napĺňanie

Dohodnutú podobu plánu musí ešte schváliť vláda, a to budúci týždeň. Ak sa tak stane, mal by sa začať napĺňať do niekoľkých týždňov, povedal pre RTVS Pavol Prepiak, viceprezident Zväzu automobilové priemyslu (ZAP). Prepiak preferuje priamu finančnú podporu, pričom podľa neho boli jej podmienky v rámci 1. dotačného programu nastavené veľmi rozumne.

To by mohlo teoreticky znamenať, že by sme sa mohli dočkať rovnakých dotácií na nákup osobných a ľahkých nákladných elektromobilov a plug-in hybridov. T.j. 5 000 €, resp. 3 000 €. Návrh akčného plánu pritom obsahoval aj podporu kategórie L7e, t.j. malých metských 4-kolesových vozidiel (tzv. “ťažké štvorkolky”).

Minister Žiga sa k dotáciám nevyjadril

Minister hospodárstva SR Peter Žiga sa aktuálne nechcel vyjadriť, či bude akčný plán obsahovať aj priamu finančnú podporu pre nákup elektromobilov a plug-in hybridov. Podľa neho majú byť motiváciou benefity ako špeciálne značky, ktoré umožnia napr. jazdenie v tzv. buspruhoch či oslobodenie od poplatkov a daní.

Tie však viac nekonkretizoval. Detaily „Akčného plánu rozvoja elektromobility na Slovensku“ majú byť známe až po jeho schválení vládou. Väčšina opatrení, ktoré obsahuje, má byť implementovaná do roku 2020.

Zdroj: RTVS cez SEVA

SÚVISIACE ČLÁNKY:
MH SR zverejnilo štatistiky elektromobilov a hybridov registrovaných na Slovensku
Slovenské samosprávy kúpili tento rok 35 elektromobilov vďaka neefektívnej dotačnej schéme
Rakúsko “naleje” do elektromobility 93 mil. €, SR zrejme okolo 6 mil. €

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

5 komentárov

  • Art Vandelay on

   To, ze Tesla nebude zahrnuta, je viac nez jasne. Predpokladam, ze na presvedcenie niekto dostal Porsche Cayenne na “dlhodobe testovanie” s moznostou neskorsieho odpredaha za 10% hodnoty auta…

 1. „Dohodnutú podobu plánu musí ešte schváliť vláda, a to budúci týždeň. “ pán redaktor, túto informáciu máte odkial? Viete uviest viac?

  Dakujem

Pridajte komentár